Nie przyjmujesz imigrantów - zapłacisz. Unia Europejska ma nowy pomysł

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział po wczorajszym spotkaniu na nieformalnym szczycie UE w Salzburgu, że rozważana jest możliwość wnoszenia wkładu finansowego przez kraje, które nie przyjmują migrantów. Jak dodał, niektóre kraje już wyraziły taką gotowość.

Zdjęcie ilustracyjne
By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

- Jest hipoteza, że kraje, które nie są chętne, czyli nie uczestniczą ani w przyjmowaniu uchodźców w portach, ani w relokacji, wnosić będą wkład finansowy

- oświadczył premier Conte po rozmowie przy kolacji z udziałem przywódców innych państw unijnych.

- Niektóre z tych krajów, które nie przyjmują migrantów, już wyraziły gotowość wniesienia takiego wkładu

- dodał szef włoskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami. Nie podał szczegółów.

Conte ujawnił, że na kolacji rozmawiano niemal wyłącznie o migracji. Pytany o to jak podsumowałby przebieg rozmów stwierdził : "Prace trwają".

Poinformował też, że dopiero na koniec spotkania premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła o Brexicie. Wykluczyła ona drugie referendum w tej sprawie. 

- Wydaje mi się, że przedstawiłam poważne i wykonalne propozycje. Oczywiście, nie zgodzimy się w każdym szczególe, ale liczę na to, że odpowiecie tym samym. Ciężar wypracowania porozumienia spoczywa na nas wszystkich

 - miała według relacji jednego z dyplomatów tłumaczyć May.

Reuters zaznaczył, że trwające negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej utknęły w martwym punkcie w obliczu braku kompromisowego rozwiązania dotyczącego przyszłej relacji Irlandii Północnej z Irlandią.

Jak zastrzeżono, brytyjska premier miała także w swoim wystąpieniu stanowczo wykluczyć "opóźnienie lub przedłużenie" obecnych negocjacji rozpoczętych na podstawie artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej (TEU), a także – postulowane przez niektórych polityków oraz związki zawodowe drugie referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

Dziś rano May weźmie w Salzburgu udział w sesji dotyczącej bezpieczeństwa, na której omówi najnowsze ustalenia służb dot. próby zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, do którego doszło w marcu br. w Salisbury.

Następnie brytyjska premier opuściła salę pozwalając pozostałym liderom na swobodną wymianę opinii na temat Brexitu. O ich ustaleniach dowie się dopiero później, po rozmowie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Były polski premier jeszcze przed rozpoczęciem szczytu w Salzburgu ostrzegał jednak, że brytyjskie propozycje ws. Irlandii Północnej i ram przyszłej współpracy gospodarczej z UE "muszą zostać przepracowane".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Unia Europejska #salzburg #Giuseppe Conte #imigranci #relokacja #wkład finansowy #Theresa May #Brexit

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo