Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Młodzi Niemcy uważają AfD za najbardziej kompetentną. "Na obniżeniu wieku wyborczego może zyskać"

Według niedawnego sondażu przygotowanego przez Fundacji Konrada Adenauera młodzi Niemcy uważają AfD za partię najbardziej kompetentną w polityce europejskiej. Zdaniem Cezarego Gmyza tak dobre wyniki dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) wynikają z tego, że partia ta jest bardzo widoczna w mediach społecznościowych a zwłaszcza tych mediach, które docierają do ludzi młodych. Na obniżeniu czynnego prawa wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które wprowadzono z myślą o partiach lewicowych zyskuje AfD. -Okazuje się, że partie takie jak Zieloni, Die Linke, czy SPD nie są tak silnie obecne w internecie. Co więcej Zieloni i SPD będąc w koalicji rządowej tracą w notowaniach, ponieważ są odpowiedzialne za nieudolne rządy kanclerza Olafa Scholza - mówi ekspert ds. Niemiec.

Bundestag
tvjoern - pixabay.com

W niedawnym sondażu Fundacji Konrada Adenauera Alternatywa dla Niemiec (AfD) wśród młodych (16-22 lata) oceniana jest jako najbardziej kompetentną partię w polityce europejskiej na równi z SPD (14 proc.) i tuż przed Zielonymi (13 proc.). 

Zdaniem Cezarego Gmyza tak dobre wyniki dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) wynikają z tego, że partia ta jest bardzo widoczna w mediach społecznościowych, a zwłaszcza tych mediach, które docierają do ludzi młodych. 

 AfD w mediach społecznościowych przebija się ze swoim przekazem. W mediach tradycyjnych partia ta jest mocno sekowana

– mówi ekspert ds. Niemiec.

Wbrew temu co się mówi, AfD jest partią niemieckich elit. Dość powiedzieć, że jeżeli zobaczymy na poziom wykształcenia poszczególnych posłów w Bundestagu to zdecydowanie klub AfD jest klubem, który przoduje jeżeli chodzi o osoby bardzo wysoko wykształcone.

Jest tam wielu profesorów i ludzi z habilitacjami oraz doktoratami. Nie dziwi mnie, że osoby te odbierane są jako osoby kompetentne. AfD została założona jako partia profesorska by wymienić chociażby Jörg Hubert Meuthen, który był współzałożycielem partii. Dużo z posłów posiada doktoraty w tym współprzewodniczącą Alice Weidel, która jest wybitną prawniczką.

– zauważa Cezary Gymz.

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego w Niemczech może to być przykra niespodzianką dla niemieckich elit, które przyjęły ustawę w roku 2022 o obniżeniu czynnego prawa wyborczego w eurowyborach. Możliwość głosowania dla 16 i 17 latków wprowadzono z myślą o partiach lewicowych.

Wychodzono z założenia, że takie partie jak Die Linke, Zieloni czy SPD są to ugrupowania atrakcyjni dla młodzieży. Okazuje się, że te partie nie są tak obecne w internecie. Co więcej Zieloni i SPD będąc w koalicji rządowej tracą w notowaniach ponieważ są odpowiedzialne za nieudolne rządy kanclerza Olafa Scholza

– zauważa ekspert .

W wyborach landowych z października ubiegłego roku Alternatywa dla Niemiec uplasowała się na drugim miejscu uzyskując aż 18 proc. poparcie. W grupie wiekowej 18-24 AfD również uzyskało drugi najlepszy wynik (18 proc). AfD nie tylko zyskuje wśród młodych wyborców ale również w innych grupach wiekowych. Największe poparcie AfD uzyskała w grupie wiekowej 34-44 (24 procent).

Jak przekonuje Cezary Gmyz, skręt niemieckiego społeczeństwa bardziej na prawo obserwujemy już od dłuższego czasu. AfD, która się wydawała, że będzie partią Niemiec wschodnich jest jak to się mówi w Niemczech „partią ludową”. W przypadku całych Niemczech wybiera AfD prawie co piąty wyborca, a jeżeli chodzi o wschód Niemiec, jest to już co trzeci wyborca. 

W nadchodzących wyborach w Brandenburgii Turyngii i w Saksonii. Całkiem możliwe, że w tych dwóch landach AfD będzie w stanie utworzyć samodzielny rząd. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#AfD #Niemcy #Parlament Europejski #wybory do europarlamentu #media społecznościowe #sondaże

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo