Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Z kamieni milowych wystarczyło zrealizować tylko jeden. "Odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość"

Z gratulacjami dla Donalda Tuska ruszyła dzisiaj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która stwierdziła, że "po ponad 6 latach procedurę art. 7 ust. 1 można zamknąć". Jak zauważa europoseł PiS Witold Waszczykowski zmiana rządu wystarczyła do odblokowania funduszy i zakończeniu procedur karnych. "Okazało się, że z wielu narzucanych nam kamieni milowych wystarczyło zrealizować tylko jeden. Odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość. Jest to bezczelna ingerencja w procesy demokratyczne w państwie członkowskim. Dowodzi to upolitycznia europejskich instytucji, ich stronniczości i ich działania na rzecz lewicowo-liberalnych sił politycznych" – mówi portalowi Niezalezna.pl europoseł Waszczykowski.

Donald Tusk, Ursula von der Leyen
Tomasz Jedrzejowski - Gazeta Polska

KE poinformowała, że zakończyła analizę w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE prowadzonej przeciwko Polsce od 2017 r. Analiza ta jest pozytywna - KE doceniła w niej działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów. 

Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Uważamy, że po ponad 6 latach procedurę art. 7 ust. 1 można zamknąć. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform"

– oświadczyła przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.

Jak zauważa w rozmowie z portalem Niezależna.pl, Witold Waszczykowski nowe władze w Polsce nie poczyniły żadnych istotnych zmian legislacyjnych w wymiarze sprawiedliwości. Decyzja KE w takiej sytuacji potwierdza opinię, że grillowanie Polski ws. praworządności miało wyłącznie podłoże polityczne. 

-Przeszkodą dla KE do współpracy było istnienie konserwatywnego rządu. Zmiana rządu wystarczyła do odblokowania funduszy i zakończeniu procedur karnych. Potwierdza się również, że KE współpracowała i pomagała poprzedniej opozycji w dojściu do władzy

–  mówi europoseł PiS.

Zdaniem Waszczykowskiego działania instytucji unijnych w sprawie zastosowania mechanizmu praworządności wobec Polski to bezczelna ingerencja w procesy demokratyczne w państwie członkowskim. Tymczasem w Polsce poszukujemy wpływów Putina lekceważąc bezprawne działania Komisji. 

Będziemy pokazywać ten proceder w kampanii wyborczej. Dowodząc upolitycznia europejskich instytucji, ich stronniczości i ich działania na rzecz lewicowo-liberalnych sił politycznych

–  kończy europoseł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Komisja Europejska #Ursula von der Leyen #Bruksela #UE #wybory europejskie #Parlament Europejski #praworządność #Witold Waszczykowski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo