Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Hiszpańska lewica na moralnym dnie. Chcą ścigania pedofilii tylko, jeśli dotyczy duchownych

Rządzące w Hiszpanii partie, socjalistyczna PSOE i radykalnie lewicowa Podemos, odrzuciły żądanie centroprawicowej Partii Ludowej (PP), aby parlamentarna komisja ds. zbadania przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele objęła wszystkie przypadki tego typu przestępstw w całym kraju. Ta sama koalicja zablokowała powstanie komisji ds. nadużyć seksualnych w publicznych ośrodkach opiekuńczych, gdzie... ma miejsce najwięcej tego typu zdarzeń.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Badać tylko Kościół...

Według PP działalność parlamentarnej komisji powinna być prowadzona na podstawie ustawy o kompleksowej ochronie dzieci.

Powołanie komisji ds. nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele hiszpańskim jest promowane przez Podemos, Republikańską Lewicę Katalonii (ERC) oraz baskijską separatystyczną partię EH Bildu; obecnie trwają procedury prawno-parlamentarne w celu jej utworzenia. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta wkrótce - zapewnił rzecznik PSOE Hector Gomez, cytowany przez dziennik „El Mundo”. Przeciwko utworzeniu komisji głosowały prawicowe PP i Vox.

Koalicja rządowa PSOE i Podemos bez podania uzasadnienia zawetowała propozycję poszerzenia prac komisji i opowiedziała się za ograniczeniem jej kompetencji tylko do sfery kościelnej. Jednocześnie wszystkie ugrupowania parlamentarne zgodziły się na powołanie Komisji niezależnych ekspertów poza Kongresem Deputowanych.

...a o innych sprawach milczeć

„El Mundo” przypomina, że PSOE i Podemos nie dopuściły wcześniej do utworzenia komisji ds. nadużyć seksualnych wobec nieletnich w publicznych ośrodkach opiekuńczych na Balearach i w Walencji, o co wniosły PP i liberalna partia Ciudadanos. Partie lewicowe argumentowały wówczas, że taka inicjatywa nie leży w kompetencjach parlamentu, tylko rządów autonomicznych.

W podlegających władzom Walencji ośrodkach opieki nad dziećmi padło ofiarą przemocy seksualnej co najmniej 175 podopiecznych - wynika z szacunków biura regionalnego rzecznika praw obywatelskich opublikowanych w połowie stycznia.

PP zwróciła uwagę na „poważne następstwa przemocy i złego traktowania nieletnich” wskazane przez Komitet Praw Dziecka (CRC), np. urazy, które mogą spowodować niepełnosprawność, problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz inne konsekwencje, jak zachowania autodestruktywne, nadużywanie szkodliwych substancji czy trudności w nauce.

Według PP, cytowanej przez „El Mundo”, wiele nadużyć, zwłaszcza obejmujących sferę rodzinną czy szkolną, pozostaje niezauważona, tymczasem to w tych środowiskach ma miejsce najwięcej incydentów. „Prawodawstwo w obszarze nadużyć wobec nieletnich wymaga wielostronnego podejścia” - konkluduje dziennik.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#pedofilia #lewica #Hiszpania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo