Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Nuncjatura apostolska w Polsce: papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego; administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. • • •

Estonia zachwala zalety trasy Via Baltica

"Via Baltica jest trasą kluczową dla całego regionu. Zwiększa konkurencyjność Estonii na rynku europejskim, stwarza szanse dla biznesu i zacieśnia związki pomiędzy państwami-stronami projektu" - powiedział polskim mediom Tarmo Mottus, dyrektor zarządu dróg w Estońskim Urzędzie Transportu.

Via Baltica
Malarz pl - Wikimedia CC BY-SA 3.0

Via Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego biegnącego z Warszawy do Tallina. Pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi i Polską. „To kluczowa trasa poprawiająca łączność wszystkich zaangażowanych w nią państw i tworząca wartość dodaną dla regionu” – zaznacza Mottus.

Estoński odcinek, biegnący z Tallina przez Parnawę do wsi Ikla na granicy z Łotwą, wynosi 193 km.

„Jednym z głównych celów Estonii jest usprawnienie połączeń transportowych z innymi krajami europejskimi oraz zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu” – przyznaje rozmówca Polskiej Agencji Prasowej.

Droga przyczynia się ponadto do rozwoju gospodarki, wspierając tworzenie nowych możliwości biznesowych i miejsc pracy oraz zwiększając konkurencyjność Estonii na rynku europejskim” – dodaje Mottus.

Dyrektor w urzędzie odpowiedzialnym za rozwój Via Baltica po stronie estońskiej wskazuje, że „obecnie estoński fragment spełnia w 22 procentach standardy drogowe TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej) określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1315/2013”.

Przypomniał, że w latach 2014-22 Tallin zainwestował w połączenie ok. 62 mln euro. „Inwestycje w Via Baltica uważane są za bardzo ważne, a prace budowlane są kontynuowane. Estonia ubiega się w tej chwili o finansowanie prac z unijnego instrumentu 'Łącząc Europę' (CEF)” – zauważył dyrektor Mottus.

„Oprócz będącego w budowie odcinka Parnawa-Uulu, w ciągu najbliższych czterech lat przebudowane zostaną odcinki dwóch innych dróg o łącznej długości 33,6 km. Do 2030 r. przebudowanych będzie kolejnych 57 km. Prace przygotowawcze do przebudowy znajdują się w różnych fazach: projektowanie, zakup działek itp.” – dodał.

„Biorąc pod uwagę fakt, że odcinek trasy Via Baltica na odcinku Uulu-Ikla charakteryzuje się bardzo niskim natężeniem ruchu, tj. średnio 4000 samochodów dziennie, Estonia wnioskuje o zwolnienie tego odcinka ze standardów TEN-T, nadal zapewniając bezpieczeństwo ruchu zgodnie z wymogami” - poinformował Tarmo Mottus.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Estonia #Litwa #Łotwa #Polska #Via Baltica

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo