Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Za wjazd do UE trzeba będzie płacić. Miliardy trafią do kasy Wspólnoty

Unia Europejska chce wzmocnić kontrole swoich granic zewnętrznych. Kto spoza Wspólnoty zechce je przekroczyć, będzie musiał zarejestrować się lub mieć wizę.

Jaclyn Twidwell/freeimages.com
Unia Europejska chce wzmocnić kontrole swoich granic zewnętrznych. Kto spoza Wspólnoty zechce je przekroczyć, będzie musiał zarejestrować się lub mieć wizę. Priorytetem ma być bezpieczeństwo.

Jak informuje portal dw.de, pod koniec roku mają rozpocząć się prace ustawodawcze nad zmianami kodeksu granicznego Strefy Schengen. Komisja Europejska testuje zastosowanie specjalnego systemu w portach lotniczych i na przejściach granicznych. Ma on nosić nazwę ETIAS – europejski podróżniczy system informacji i zezwoleń (European Travel Information and Authorisation System).

Osoby z państw spoza Strefy Schengen zwolnione z obowiązku wizowego w obszarze UE, będą musiały zarejestrować się w internecie. Za wjazd do Unii będzie pobierana opłata od 13 do 15 euro. Obecnie około 30 milionów osób spoza państw UE nie potrzebuje wizy. Tak więc wpływy z tytułu opłat mogą wynieść rocznie od 390 mln do 1,5 mld euro.

Od 2020 roku w bazie danych będą rejestrowane wszystkie wjazdy i wyjazdy przez granice UE. Sprawdzany będzie też dokładnie okres ważności dokumentów osobistych i wiz. Regułą ma być ponadto weryfikacja danych osobowych w tzw. systemie informacyjnym Schengen (SIS), pozwalająca na identyfikację przestępców lub osób mogących stanowić zagrożenie terrorystyczne. Dane osobowe mają być przechowywane przez pięć lat.

Przepisy nie będą odnosiły się do obywateli państw UE.

W dokumentach Komisji Europejskiej podkreśla się, że „nowy rodzaj kontroli granicznych, skanery i system rejestracji będą miały działanie odstraszające” na potencjalnych, nielegalnych migrantów.

 Źródło: dw.de

 

#Strefa Schengen #Unia Europejska #UE

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo