- Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podziękowałem mu za pomoc wojskową i wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do UE - przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze. Dodał, że prezydenci rozmawiali także o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze. Głowa ukraińskiego państwa przyznała również, iż Ukraina powinna być uczestnikiem spotkania.
"Podziękowałem (prezydentowi Dudzie - red.) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza"
- napisał na Twitterze Zełenski po rozmowie z polskim prezydentem.
Had a conversation with 🇵🇱 President @AndrzejDuda. Thanked for the unwavering important defense assistance, as well as for the support of granting 🇪🇺 candidate status to 🇺🇦. Coordinated positions before the Three Seas Summit.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 20, 2022
W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza - forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Polskę reprezentuje prezydent Duda. Według jego zapowiedzi głównym tematem spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu.
Z uczestnikami spotkania w Rydze połączył się online prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć"
- apelował Zełenski.
"Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał"
- przekonywał.
Zachęcił uczestników spotkania do włączenia Ukrainy w projekty infrastrukturalne prowadzone przez ten format. Mówił o potencjale współpracy m.in. w dziedzinie transportu, cyberbezpieczeństwa i w ramach odbudowy Ukrainy po wojnie.