W wyniku wojny na Ukrainie 120 tys. domów zostało zniszczonych

Minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow przekazał w czwartek, że w wyniku działań wojennych 120 tys. domów i mieszkań oraz 20 tys. bloków mieszkalnych na Ukrainie zostało zniszczonych.

facebook.com/MNS.GOV.UA

W zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów Czernyszow poinformował o skali zniszczeń powstałych w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Ukraina jest niszczona, a zniszczenia są ogromne. Podam jeden przykład – domy prywatne. Mamy 120 tys. domów i mieszkań, które zostały zniszczone. Niebywała liczba, która cały czas rośnie. Poza tym bloki mieszkalne, 20 tys. takich bloków zostało zniszczonych. Oczywiście w różnym stopniu, nie wszystkie zburzono całkowicie, ale jedna trzecia z tych 20 tys. została zniszczona bezpowrotnie”

- zaznaczył minister.

Dodał, że tak dzieje się również w przypadku infrastruktury krytycznej, mostów, elektrowni itd.

„Według wstępnych szacunków całkowita wartość bezpośrednio udokumentowanych zniszczeń w sektorze mieszkalnictwa oraz w obszarze infrastruktury wynosi 95 mld dolarów”

– podał Czernyszow.

Przypomniał, że na Ukrainie działa Narodowa Rada ds. Odbudowy Ukrainy po Skutkach Wojny, której celem jest przygotowanie krajowej strategii działania w tym zakresie w partnerstwie z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Zapowiedział jednocześnie, że część tego planu zostanie oficjalnie przestawiona 4-5 lipca na międzynarodowej Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w szwajcarskim Lugano.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wojna #Ukraina #Rosja

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo