Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

W planach Rosjan - wymazanie ukraińskiej tożsamości. Szykują serię ataków na szkoły?

Jak twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) - rosyjskie władze na okupowanych terytoriach Ukrainy wykorzystują rozpoczęcie roku szkolnego do prób wymazywania ukraińskiej tożsamości z programu nauczania. ISW przekazał również, że okupant pod fałszywą flagą, może szykować ataki na szkoły.

Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Rosyjskie władze opublikowały listę szkół na okupowanych terenach wraz z dokładnymi współrzędnymi geograficznymi, ostrzegając przy tym przed „ukraińskimi atakami” w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1 września. Może to oznaczać, że Rosjanie szykują operacje pod fałszywą flagą: ataki na szkoły, o które chcą oskarżyć Ukraińców. Może to również służyć uzasadnieniu niskiej frekwencji w szkołach – twierdzi ISW.

Celem publikacji współrzędnych szkół może być również próba ogłoszenia listy obiektów cywilnych, których nie należy ostrzeliwać, a następnie używanie szkół jako baz wojskowych w przekonaniu, że ukraińskie siły zbrojne nie zaatakują wyznaczonej infrastruktury cywilnej - ocenia think tank.

Rusyfikacja szkół?

ISW zaznacza, że rosyjskie władze narzucają na okupowanych terenach program nauczania zgodny z przemówieniami i artykułami prezydenta Władimira Putina, w tym z jego fałszywymi twierdzeniami, że Ukraina jest częścią Rosji, wytworem „ery sowieckiej” i nie może być suwerennym państwem. 

Według ukraińskiego portalu Strana pierwsza lekcja na okupowanych terenach obwodów ługańskiego i donieckiego ma być oparta na artykułach Putina i jego przemówieniu, w którym ogłosił uznanie samozwańczych republik w Donbasie i rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej”, jak rosyjska propaganda nazywa inwazję na Ukrainę.

Władze okupacyjne rozpowszechniają w szkołach rosyjskie „materiały edukacyjne”. Urzędnicy z Sewastopola na anektowanym przez Rosję Krymie pojechali do obwodu ługańskiego, by przekazać szkołom plecaki i symbole państwowe Federacji Rosyjskiej. Narzucony przez Rosję szef władz Krymu Siergiej Aksjonow wezwał urzędników do nasilenia „patriotycznego programu” również w krymskich szkołach – zaznacza ISW.

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#okupacja #ataki #szkoły #Ukraina #wojna #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo