Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ukraińskie Abramsy z amunicją ze zubożonego uranu. Administracja Bidena przychyla się do tego rozwiązania

Po tygodniach rozmów administracja prezydenta Joe Bidena ma zamiar zatwierdzić dostawę na Ukrainę amunicji przeciwpancernej z rdzeniem ze zubożonego uranu do 31 czołgów M1A1 Abrams - informuje amerykański dziennik "Wall Street Journal" (WSJ). Amunicja czołgowa rodziny M289 została stworzona z myślą o penetracji rosyjskich czołgów korzystających z pancerzy reaktywnych.

Czołg M1A1 Abrams
U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Rachel K. Porter

Wielka Brytania wraz z 14 czołgami Challenger 2 przekazała również amunicję przeciwpancerną typu APFSDS z rdzeniem ze zubożonego uranu. Tym typem pocisków jest L27A1 CHARM3 kal. 120 mm, którego prędkość wylotowa wynosi 1650 metrów na sekundę i możliwość penetracji pancerza do 700 mm.

Niedawno zaś amerykański dziennik "Wall Street Journal" (WSJ) napisał o planach administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie dostaw do Ukrainy amunicji przeciwpancernej ze zubożonego uranu do 31 czołgów M1 Abrams. 
 

- Pentagon nalegał, aby czołgi Abrams, które USA dostarczają Ukrainie, były uzbrojone w pociski ze zubożonym uranem… Propozycja była dyskutowana w Białym Domu, gdzie niektórzy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że wysłanie pocisków może narazić Waszyngton na krytykę, iż dostarcza broń, która może nieść ze sobą zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

–  piszą dziennikarze "WSJ".

Wysoko postawiony urzędnik z kręgów administracji Joe Bidena w rozmowie z "Wall Street Journal" stwierdził, że nie ma większych przeszkód w zatwierdzeniu amunicji.

Amunicja rodziny M829 została opracowana w czasach zimnej wojny z myślą o czołgach M1 Abrams. Ważący 19,7 kg pocisk przeciwpancerny M829 umożliwia przebicie pancerza o grubości 540 mm  RHA na dystansie 2 tysięcy metrów. W ciągu pond 30 lat prac nad tym typem pocisku opracowano kolejne wersje amunicji przeciwpancernej.

Najnowszą odsłoną jest M829A4 o zdolnościach penetracji pancerza wynoszącej 900 mm. 

Wraz z 250 czołgami M1A2SEPv3 i 116 M1A1FEP Polska zakupiła ponadto potężny zapas amunicji w tym  60 tysięcy podkalibrowych stabilizowanych brzechwowo z odrzucanym sabotem pocisków przeciwpancernych M829A4. W ramach umów zawartych w ubiegłym roku zakupiono ponadto 2000 sztuk M829A3 oraz 50 000 egzemplarzy M829A2.

 

 

 Źródło: niezależna.pl, WSJ

 

#czołg #Abrams #wojska pancerne #USA #Joe Biden #Amunicja #sprzęt wojskowy #uzbrojenie #Biały Dom

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo