Polska pomogła Ukrainie, teraz Kijów chce pozwać Warszawę. Szydło reaguje: "To zachowanie impertynenckie"

- Ukraiński wiceminister zamiast pouczać Polskę powinien pomyśleć, jaki 'przykład dla świata' daje Ukraina, gdy w taki sposób traktuje kraj, który uratował Ukrainę w najbardziej dramatycznych chwilach - napisała europosłanka PiS Beata Szydło odnosząc się do słów ukraińskiego wiceministra gospodarki Tarasa Kaczki.

Beata Szydło
Zbyszek Kaczmarek

Ukraina zapowiada pozwanie Polski, Węgier i Słowacji 

Kijów zapowiada, że pozwie Polskę, Węgry i Słowację w związku z odmową zniesienia embarga na ukraińskie produkty rolne – powiedział wiceminister gospodarki i rolnictwa Ukrainy Taras Kaczka w wywiadzie dla "Brussel Playbook" Politico.

"To, że Ukraina chce pozwać Polskę (oraz Słowację i Węgry) za przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża - to jedno. Drugie - to zadziwiający styl wypowiedzi ukraińskiego wiceministra gospodarki Tarasa Kaczki, który zachowuje się po prostu impertynencko. W wywiadzie dla 'Politico' poucza Polskę, co jego zdaniem mogą, lub nie mogą robić kraje członkowskie Unii. Kaczka mówi wręcz, że pozwanie Polski ma być 'przykładem dla świata'"

– napisała Beata Szydło w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter).

Europosłanka PiS wskazała też, że "ukraiński wiceminister zamiast pouczać Polskę, powinien pomyśleć, jaki 'przykład dla świata' daje Ukraina, gdy w taki sposób traktuje kraj, który uratował Ukrainę w najbardziej dramatycznych chwilach, a przede wszystkim zastanowić się, jak Polacy odbierają słowa i zachowanie ukraińskich władz" - podkreśliła była premier.

Po decyzji Komisji Europejskiej, która w piątek nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Rumunia z decyzjami w tej kwestii wstrzymuje się do 18 września, czekając na propozycje Kijowa w sprawie środków kontroli eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

W piątek wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych, m.in. pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzenie weszło w życie w sobotę 16 września.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Beata Szydło #Ukraina #zboże #Kijów #Polska #Taras Kaczka

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo