Ukraińcy posuwają się do przodu. Jest nowa analiza trwającej kontrofensywy

- Ukraińcy mieli powodzenie na odcinku Robotyne-Nowoprokopiwka na południe od Orichiwa, a obecnie prowadzą skuteczne działania ofensywne na południe od Bachmutu - wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie aktualnej sytuacji na froncie.

Wojna na Ukrainie
facebook.com/GeneralStaff.ua

Ukraińska kontrofensywa. Raport ISW

Jak pisze w najnowszym raporcie ISW na podstawie nagrań geolokacyjnych, siły ukraińskie posunęły się na zachód i północny zachód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim. Rosjanie twierdzili wcześniej, że kontrolują te tereny. Kolejne materiały potwierdzają obecność sił ukraińskich na południe od tej ważnej miejscowości oraz na północny zachód od wsi Werbowe.

„Wynika z tego, że siły ukraińskie przesuwają się wzdłuż rosyjskich linii fortyfikacyjnych, które prowadzą do miejscowości”

– informuje ISW.

Postępy ukraińskie potwierdzały też źródła ukraińskie.

„Źródła wojskowe potwierdziły, że Ukraińcy mieli powodzenie na odcinku Robotyne-Nowoprokopiwka na południe od Orichiwa, a następnie podały, że prowadzą skuteczne działania ofensywne na południe od Bachmutu”

– piszą analitycy think tanku.

W środę media odnotowują z kolei wypowiedź przedstawiciela zainstalowanych przez Moskwę władz okupacyjnych w obwodzie zaporoskim Jewhena Balickiego. Potwierdził on, wbrew wcześniejszym oświadczeniom Moskwy, że wojska rosyjskie „taktycznie opuściły” miejscowość Robotyne. Tłumaczył to niedogodną do walki formą ukształtowania terenu.

Analitycy zwracają też uwagę na powtarzające się w rosyjskich źródłach skargi na problemy z zasobami do walki kontrbateryjnej, co poważnie utrudnia Rosjanom działania na linii frontu.

ISW odnotowuje również wypowiedź rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, w którym twierdził on, że strona ukraińska „nie osiągnęła żadnych celów kontrofensywy” i znacznie zawyżył straty Ukraińców. Z kolei Władimir Putin sięgnął w swoim wtorkowym wystąpieniu po paralele historyczne, porównując obecną wojnę Rosji z walką ZSRR w II wojnie światowej, a władze Ukrainy nazywając „nazistowskimi”. Według ISW narracja taka ma przygotowywać Rosjan do długotrwałej wojny.

Jednocześnie te porównania stanowią komunikat dla rosyjskiego społeczeństwa, że obecne działania wojenne, choć nazywane przez władze „specjalną operacją wojskową” są w istocie wojną – pisze amerykański think tank. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #kontrofensywa #Rosja

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (32)
Anonim 06.09.2023 15:43
Dziwna rzecz, praktycznie cale NATO jest zaangazowane w pomoc UA, a Rosja daje rade, ciekawe ilu ludzi zostalo na UA, przed miesiacem bylo ich ok. 30 mln.czyli jakies 15 mln. mniej niz przed wojna, jak to potrwa jeszcze z rok beda to naprawde Dzike Pola, jak sie kiedys okreslalo czesc UA
Anonim 06.09.2023 18:40
Gdyby NATO było zaangażowane, to Rosji by już nie było. Oni pozoruja wsparcie. Taka kroplówka, która nie leczy, ale nie pizwsla umrzeć. Każdy realizuje swoje cele, a ludzie giną.
Anonim 06.09.2023 19:50
@Anonim 06.09.2023 18:40 Co to za określenie "ludzie giną". Ludzi zabija Putin.
Anonim 06.09.2023 20:31
To Rosja zdecydował gdzie i kiedy zacznie się wojna i przez półtora roku nie potrafi jej wygrać? Zaatakowała nie mając dobrego planu? Rzeczywiście ciekawe.
Anonim 06.09.2023 14:10
przesuwają się wzdłuż rosyjskich linii fortyfikacyjnych a dlaczego nie w poprzek
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo