Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ukraina: nie możemy zostawić Bachmutu

Płacimy wysoką cenę za obronę Bachmutu, ale nie możemy zostawić tego miasta – powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego gazety "20 minutos" doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Mil.gov.ua, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

"Za obronę Bachmutu płacimy wysoką cenę, ale nie możemy zostawić tego miasta. To pokazuje, jacy jesteśmy i Europa powinna to zrozumieć" – powiedział Podolak.

Doradca szefa gabinetu prezydenta odpowiadał na pytanie, czy utrzymywanie Bachmutu, w którym pozostało ok. 10 proc. mieszkańców, ma sens z punktu widzenia strategii wojskowej. Miasto szturmowane od miesięcy przez rosyjskie siły jest miejscem, w którym duże straty ponoszą zarówno atakujące je oddziały agresora, jak też broniąca się armia ukraińska.

"Nie chodzi o 10 proc. mieszkańców, chodzi o nasze terytorium, o nasze domy" – oznajmił Podolak.

"Bachmut to nie jest po prostu jakieś miejsce, to nasz dom. (...) Nasze dzieci chcą bawić się w parkach w Bachmucie, a ja nie chcę, by bawiły się w otoczeniu rosyjskich żołnierzy" – mówił Podolak, podkreślając, że ukraińscy żołnierze "są tam i oddają życie za prawo Ukraińców do mieszkania w swoich domach".

Podolak odmówił odpowiedzi na pytanie o straty strony ukraińskiej. Ta informacja, jak powiedział, zostanie ujawniona po zakończeniu wojny.

Rosjanie intensywnie szturmują Bachmut i próbują zdobyć to miasto od sierpnia ubiegłego roku. Na tym odcinku frontu zaangażowano siły formacji najemniczej Grupy Wagnera, a w ostatnim czasie są tam przerzucane oddziały regularnej rosyjskiej armii. W styczniu strona ukraińska potwierdziła utratę Sołedaru, niewielkiego miasteczka leżącego około 20 km na północny wschód od Bachmutu. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Ukraina #wojna #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo