Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Uczestnicy forum w Kijowie: Czas rozbroić Rosję!

Do rozbrojenia i dekolonizacji Rosji wzywali uczestnicy przeprowadzonego w stolicy Ukrainy dorocznego Kyiv Security Forum. - Demilitaryzacja Rosji jest warunkiem bezpieczeństwa jej sąsiadów w przyszłości – wskazywali obecni na spotkaniu ukraińscy politycy.

Zdjęcie ilustacyjne
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

-W 1994 r. poproszono nas o oddanie broni atomowej i teraz mamy tego następstwa. Dziś o to samo należy poprosić Rosję

- mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Pozostawienie Rosji broni atomowej jest przedłużeniem stanu zagrożenia i to tylko kwestia czasu, kiedy następny władca Rosji straci rozum i rozpocznie wojnę przeciw któremuś z sąsiadów. To niebezpieczne państwo, dlatego trzeba je jej pozbawić” – podkreślał.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że jego kraj, który od ponad ośmiu lat walczy z rosyjską agresją, dąży nie tylko do odzyskania okupowanych terytoriów. „Po wydarzeniach ostatnich 8,5 roku, a szczególnie ostatnich dziewięciu miesięcy, powrót do formalnego status quo będzie niewystarczający nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Europy i dla całego wolnego świata” – powiedział.

Dlatego – jak mówił – konieczny jest „demontaż nazistowskiego reżimu w Moskwie. A faktycznie jest to także denazyfikacja, deimperializacja i dekolonizacja Federacji Rosyjskiej”.

Do uczestników Forum za pośrednictwem łącza wideo zwróciła się podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, która przypomniała o rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę cywilną Ukrainy.

- Zbrodnie wojenne Putina, szantaż jądrowy i dążenia do wykorzystania głodu jako broni, a także próby zamrożenia Ukraińców z nadejściem zimy, muszą zostać odparte i przezwyciężone. Jeśli to nie nastąpi, świat stanie się o wiele bardziej niebezpieczny

 – powiedziała.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo