Rosjanie znów zaatakują ukraińską infrastrukturę?

W ocenie brytyjskiego ministerstwa obrony - Rosja, po zgromadzeniu zapasów wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących (ALCM), może zimą ponownie wzmóc uderzenia wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną,

Zdjęcie ilustracyjne
Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że między październikiem 2022 r. a marcem 2023 r. Rosja skoncentrowała uderzenia dalekiego zasięgu na ukraińskiej infrastrukturze energetycznej, a do większości tych uderzeń używane były pociski manewrujące wystrzeliwane z powietrza, zwłaszcza nowoczesne AS-23a (w kodzie NATO: Kodiak). Wystrzeliwane były one z przez bombowce strategiczne z głębi terytorium Rosji.

Według informacji z otwartych źródeł od kwietnia 2023 r. wydatki na ALCM spadły, podczas gdy rosyjscy przywódcy podkreślili wysiłki na rzecz zwiększenia tempa produkcji pocisków manewrujących.

"Rosja jest zatem prawdopodobnie w stanie wygenerować znaczne zapasy ALCM. Istnieje realna możliwość, że zimą Rosja ponownie skieruje tę broń przeciwko ukraińskim celom infrastrukturalnym"

– oceniono.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Ukraina #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo