Gazeta Polska: Tygrys bez pazurów. MON rządzą Cezary Tomczyk z Mirosławem Różańskim Czytaj więcej!

Rosjanie zmniejszają intensywność ataków w obwodzie charkowskim. Przerzucają się na inny kierunek?

Z najnowszej analizy amerykańskiego think tanku - Instytutu Studiów nad Wisłą (ISW) wynika, że Rosjanie prawdopodobnie intensyfikują tempo działań ofensywnych w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Tym samym, wojska Putina zmniejszają częstotliwość ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. Z czego wynika ta decyzja?

Wojna na Ukrainie
screen - facebook.com/GeneralStaff.ua

Większa aktywność sił inwazyjnych w obwodzie donieckim jest widoczna szczególnie na kierunku Toreck-Gorłówka, a także na południowy zachód od Czasiw Jaru i na północny wschód od Awdijiwki - powiadomił think tank.

Z Charkowa do Donbasu...

Intensywność rosyjskich działań ofensywnych w północnej części Charkowszczyzny znacząco zmniejszyła się w ostatnich dniach, szczególnie w porównaniu z aktywnością Rosjan na terenach na północ i północny wschód od Charkowa obserwowaną w połowie maja - zauważył ISW.

To dowodzi, że rosyjskie operacje ofensywne w obwodzie charkowskim mają na celu, przede wszystkim, związanie przeciwnika walką i odwrócenie jego uwagi od innych odcinków frontu, na których Rosjanie chcą zwiększyć możliwości swoich działań - ocenił ośrodek analityczny, przypominając tym samym wnioski z poprzednich analiz.

Źródła w Kijowie potwierdziły, że część sił ukraińskich została przerzucona z obwodu donieckiego w kierunku Charkowa, dlatego wojska agresora mogą wykorzystywać słabość ukraińskich pozycji w Donbasie do zintensyfikowania ataków w tej części kraju - podkreślono w opracowaniu.

Władze cywilne i wojskowe Ukrainy wielokrotnie ostrzegały, że Rosja przeprowadzi latem ofensywę, która prawdopodobnie będzie koncentrować się na wschodzie państwa. Ostatnie nasilenie intensywności walk w obwodzie donieckim może wskazywać na przygotowania do takiego natarcia - przy założeniu, że Rosja jeszcze tej ofensywy nie rozpoczęła - ocenił ISW.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo: 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #wojna #Rosja #Donbas #Charków #świat #konflikt

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo