Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rosjanie chowają się w ukraińskich szkołach?

"Rosyjskie siły zorganizowały bazy wojskowe w pięciu szkołach w okupowanym Melitopolu" - przekazał Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.

Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

"Takiego 1 września jak w tym roku w Melitopolu nie było nigdy. Wszystkie szkoły były otoczone przez wojskowych, do szkół wchodziło się przez wykrywacze metalu, rodziców praktycznie nie wpuszczano"

- powiedział Fedorow.

Według niego "na pewno nie będzie działać pięć szkół w centrum Melitopola, w których obecnie rozlokowane są bazy wojskowe, koszary i składy amunicji raszystów (Rosjan)".

Mer przekazał też, że strona rosyjska zapowiedziała, iż Siły Zbrojne Ukrainy rzekomo przygotowują prowokacje wobec placówek oświatowych. Rosja chce w ten sposób "przykryć niską frekwencję w szkołach" - dodał Fedorow.

Poinformował też, że w większości dzieci nie chodzą do szkół, ale Rosjanie wywierają na rodziców nacisk, grożąc im grzywnami i pozbawieniem praw rodzicielskich.

W szkołach zajętego 26 lutego Melitopola wprowadzono rosyjski program nauczania. Jak pisze agencja Ukrinform, większość nauczycieli odmówiła współpracy z wrogiem. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #wojna #Rosja #Melitopol #szkoły #Rosjanie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo