Rosja z każdym kolejnym dniem traci ogrom żołnierzy i sprzętu. „Straty przypominają te z I wojny światowej”

"Rosja zaangażowała na Ukrainie 97 proc. swojej armii, lecz nie przekłada się to na istotne zdobycze na polu walki. (...) Najeźdźcy ponoszą tam straty porównywalne z tymi znanymi z frontów I wojny światowej" - tak uważa minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Jak dodał - najeźdźcy stale próbują posuwać naprzód, ale odbywa się to kosztem ogromnych strat osobowych.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Siły agresora próbują dokonać postępu na wschodzie Ukrainy, jednak nie widzimy tam zdolności Rosji do przeprowadzenia frontalnej, zmasowanej ofensywy. Najeźdźcy starają się posuwać naprzód, lecz czynią to kosztem ogromnych strat osobowych. Rosyjskie sukcesy są mierzone raczej w metrach, a nie kilometrach - zauważył przedstawiciel brytyjskiego rządu we wczorajszej rozmowie z BBC.

Ponoszą ogromne straty!

Jak dodał, z powodu najazdu na Ukrainę ogólny potencjał armii agresora zmniejszył się o około 40 proc., natomiast liczba zniszczonych i uszkodzonych rosyjskich czołgów może być równa niemal 2/3 całkowitych zasobów tych pojazdów z okresu przed inwazją. W ocenie Wallace'a te bezprecedensowe straty rosyjskich sił zbrojnych mają "bezpośredni (pozytywny) wpływ na bezpieczeństwo Europy".

"Największą niewiadomą są konsekwencje faktu, że rosyjscy przywódcy albo utracili kontakt z rzeczywistością, albo zupełnie nie mają szacunku do ludzkiego życia"

- dodał minister.

W ocenie ukraińskiego dowództwa wojskowego dobowe straty ponoszone obecnie przez wroga w Donbasie, m.in. pod Wuhłedarem, są największe od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj. Tylko w ciągu tygodnia oddziały agresora miały tam stracić m.in. elitarną 155. brygadę piechoty morskiej, a także co najmniej 130 jednostek sprzętu, w tym 36 czołgów. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Rosja #wojna

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo