„Rosja porywa dzieci ze szkół, z domów, z internatów”. 23 państwa potępiły działania Putina

Wzywamy Rosję do współpracy z władzami Ukrainy w celu powrotu dzieci tam, gdzie jest ich dom, na Ukrainę – napisano w oświadczeniu ambasad 23 krajów, opublikowanym na Facebooku ambasady RP w Kijowie 1 czerwca, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.

"Uratujmy ukraińskie dzieci"
Maciej Łuczniewski / Gazeta Polska

„Jesteśmy wstrząśnięci wielką nielegalną przymusową deportacją i przesiedleniem ukraińskich dzieci do Rosji oraz na kontrolowane przez Rosję terytoria Ukrainy” – napisano w oświadczeniu, przypominając nakazy aresztowania wydane w związku z tymi przestępstwami przez Międzynarodowy Trybunał Karny na prezydenta Rosji i rzeczniczkę praw dziecka w tym kraju.

Sygnatariusze apelu wskazali, że władze Ukrainy zidentyfikowały już 19 tys. dzieci, które zostały nielegalnie deportowane albo w inny sposób rozłączone z rodzicami lub opiekunami. Liczba deportowanych dzieci rośnie w ostatnim czasie w związku z przymusowym przesiedlaniem ludności z obwodu zaporoskiego.

Rosja porywa dzieci ze szkół, z domów, z internatów. Dzieci rozłączano z rodzinami także w ramach tzw. filtracji. Bardzo mało dzieci powróciło. Trauma oderwania od bliskich będzie mieć wpływ na dzieci i ich rodziny przez całe życie

– podkreślono.

Zaznaczono też, że podczas gdy Rosja nazywa te działania „ewakuacją”, komisja śledcza ONZ ustaliła, że żaden z badanych przypadków nie był uzasadniony sytuacją bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia, a także nie spełniał wymogów międzynarodowego prawa humanitarnego. Zwrócono również uwagę, że bliscy, którzy próbują odzyskać dzieci i wywieźć je z Rosji, narażają się na niebezpieczeństwo, w tym ryzyko zatrzymania i przesłuchań.

„Nielegalnie deportowane dzieci są poddawane brutalnym metodom wychowawczym, których celem jest systematyczne niszczenie ich ukraińskiej tożsamości” - wskazano. Militaryzacja, dezinformacja, brak możliwości nauki w języku ukraińskim są złamaniem szeregu praw dzieci, gwarantowanych przez prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne.

Przypominamy Rosji o wynikających z prawa międzynarodowego jej zobowiązaniach do przerwania nielegalnej agresywnej wojny i zagwarantowania ochrony życia wszystkich dzieci. Wzywamy Rosję do zagwarantowania prawa dzieci do zachowania tożsamości kulturowej, przerwania przymusowych przemieszczeń i przymusowych działań, mających na celu wychowania ich, by stali się Rosjanami

– zaapelowano w oświadczeniu. Rosja, jak podkreślono, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za barbarzyńskie działania na Ukrainie.

Oświadczenie podpisały ambasady 22 krajów w Kijowie, w tym Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Norwegii, Australii, Kanady, Nowej Zelandii, a także delegatura UE. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#ukraińskie dzieci #Ukraina #Rosja

mt
Wczytuję ocenę...
Komentarze (18)
Anonim 02.06.2023 12:14
po co im te dzieci jak i tak ich rzucą(potencjalnie w przyszłości) jako mięso armatnie w w zupełnie bezsensownym ataku na jakiś bunkier jak w Bachmucie ps. na takiego bandyte jak putin kara śmierci powinna być rozciągnięta i wyrwać mu milimetr po milimetrze całą skórę z ciała a następnie narządy wewnetrzne tak samo potraktować
Anonim 02.06.2023 10:20
Tylko 23 "państwa"? Reszta handluje swoimi dziećmi?Czy jest jeszcze cuś smiesznego-tzw. ONZ?
Anonim 02.06.2023 08:56
Najwyższy czas porwać Putina z Kremla i wywieźć na śmietnik.
Anonim 02.06.2023 10:52
A kto niby ma to zrobić? Rambo? Chuck Norris? Arnold Schwarzenegger? Amerykańce mocni są tylko w naiwnych filmach akcji. A może 007 James Bond? Angole/fajfokloki to jeszcze większe dziadygi. Roosevelt i Churchill podlizywali się batiuszce stalinowi i skutki tego mamy do dzisiaj.
Anonim 02.06.2023 12:56
Sama taka akcja to nie problem(w wykonaniu np.zdeterminowanego ukraińskiego komanda)-niejakim problemem jest tzw.ekstrakcja czyli wycofanie po akcji- potrzebny by był jakiś "vehicle"(hiper szybki śmigłowiec lub wiropłat jak V-22 Osprey) która osiąga przynajmniej prędkość podżwiękową przy niskim pułapie lotu-ale na razie takie maszyny(np.następcy Ospreya) są dopiero w stadium projektowania więc na razie faktycznie nie ma czym przeprowadzić takiej akcji
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo