Putinowcy traktują ukraińskie dzieci jako „łupy wojenne”. Prokurator MTK o bestialskim procederze Rosjan

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan we wczorajszej rozmowie z CNN przyznał, że Federacja Rosyjska nie tylko deportuje ukraińskie dzieci, ale traktuje je jako „łupy wojenne”. Jak dodał - dzieci nie są ani niczyją własnością, ani tym bardziej łupami wojennymi.

facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

„Dzieci deportowane do Federacji Rosyjskiej, spotykają się z nieznajomymi, którzy nagle zostają ich przybranymi rodzicami. A dzieci nie są własnością, nie są łupem wojennym”

- stwierdził Karim Khan i podkreślił, że Statut Rzymski Konwencji Genewskich wyraźnie stwierdza, że cywile nie mogą być deportowani do innego kraju.

Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale „traktuje je jako powód do chwały”. Karim Khan dodał, że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Dyktator odpowie za swoje zbrodnie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej funkcjonariuszki Marii Lwowej-Bełowej w związku z domniemanym planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Sąd stwierdził, że „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną” za zarzucane mu zbrodnie, za popełnienie ich bezpośrednio wraz z innymi oraz za „niewłaściwe sprawowanie przez niego kontroli nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny.”

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Rosja #dzieci #Władimir Putin #wojna #areszt #nakaz

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo