Pod osłoną nocy, chcieli zdruzgotać stolicę Ukrainy. Atak na Kijów okazał się totalnym fiaskiem!

Wszystkie rakiety i drony wystrzelone w nocy ze środy na czwartek w kierunku Kijowa zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej Ukrainy. Poinformował o tym szef administracji wojskowej ukraińskiej stolicy Serhij Popko. Niestety podczas nocnego ostrzały część z rosyjskich pocisków dosięgła Odessy.

zdjęcie ilustracyjne
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine
"Rosjanie zaatakowali Kijów przy użyciu amunicji zaporowej typu Szahed oraz pocisków, prawdopodobnie typu balistycznego. Ostateczny rodzaj użytych pocisków zostanie ustalony po zbadaniu szczątków"

– napisał Popko na Telegramie.

Dodał, że według meldunków operacyjnych nie było ofiar wśród ludności cywilnej ani zniszczeń obiektów mieszkalnych i infrastruktury.

"Spadające gruzy odnotowano w niektórych rejonach stolicy, ale nie spowodowały one zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi ani poważnych uszkodzeń budynków miasta" – stwierdził Popko.

Z kolei dowództwo sił "Południe" poinformowało na Facebooku, że tej nocy ukraińskie wojska zestrzeliły 12 z 15 dronów szturmowych Shahed, które zaatakowały Odessę.

Poinformowano, że trzy drony uderzyły w akademiki jednej z instytucji edukacyjnych w Odessie. Pożar, który wybuchł w wyniku uderzenia drona, został ugaszony. Nikt nie został ranny.

Według ukraińskiej armii na dronach, które zaatakowały Odessę, były namalowane napisy "Za Moskwę"

Nocny ostrzał

O próbie nocnego ataku na Kijów informowały wcześniej władze obwodowe. 

W Kijowie i kilku regionach Ukrainy ogłoszono w nocy ze środy na czwartek alarm przeciwlotniczy. W stolicy rozległy się wybuchy

– podano w komunikacie. Dodano, że działają siły obrony powietrznej.

Alarmy powietrzne ogłoszono także w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, kirowohradzkim i połtawskim. Władze w Kijowie ostrzegają przed groźbą ostrzału Rosjan.

Do kilku eksplozji doszło także w Odessie, wybuchy słychać było również w Zaporożu. Szef tamtejszych władz obwodowych Jurij Małaszko zaapelował do obywateli o zachowanie ciszy informacyjnej, nierozpowszechnianie materiałów fotograficznych i wideo oraz o pozostanie w bezpiecznych miejscach.

Jak podały rano ukraińskie Siły Powietrzne, w nocy na 4 maja przeciwnik znowu atakował Shahedami z kierunku północnego (obwód briański) i z południa – ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. Okupanci zastosowali do 24 dronów uderzeniowych Shahed-136/131”.

 


Wcześniej w środę ambasada USA na Ukrainie ostrzegła przed zwiększonym zagrożeniem atakami rakietowymi, szczególnie na Kijów i obwód kijowski.

"W kontekście niedawnego wzrostu liczby ataków na Ukrainie i podżegającej retoryki Moskwy, Departament Stanu ostrzega obywateli USA przed istniejącym podwyższonym zagrożeniem atakami rakietowymi, w tym Kijowa i regionu Kijowa" - napisano w komunikacie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #wojna

Wczytuję ocenę...
Komentarze (32)
Anonim 04.05.2023 19:59
całkiem niezłe systemy antydronowe(duże WKM 14.5 mm z radarami na podwoziu dużej terenówki) pojechały ostatnio na Ukrainę z Holandii - no i amerykańskie Nasamsy,Avengery i oczywiście wyrzutnie rakiet Patriot robią robotę
pytalski 04.05.2023 17:28
a może by tak podziekować jakimś dronem Iranowi za szachedy?
Anonim 04.05.2023 11:48
Putin sam zakomunikowal, ze za ten incydent w Moskwie zniszczy Kijow. Ukraino, bron stolicy dzien i noc. Chwala Ukrainie!
Anonim 04.05.2023 18:02
Za ten wymyslony przez siebie incydent? :D
Anonim 04.05.2023 11:42
No, nie udalo sie. Brawo Ukraina!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo