Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Pierwsza partia amerykańskiej amunicji kasetowej już w rękach Ukraińców. „Zdecydowanie zwiększy to siłę ognia”

Generał Ołeksandr Tarnawski podczas niedawnej rozmowy z telewizją CNN potwierdził otrzymanie przez stronę ukraińską od USA pierwszej partii amunicji kasetowej. Amunicja kasetowa kal. 155 może być wykorzystywana przez m.in. systemy artyleryjskie AHS Krab, CAESAR, PzH 2000 oraz M109A6 Paladin a także M777. – Dostawy amunicji kasetowej zdecydowanie zwiększą siłę ognia ukraińskiej artylerii i ułatwią przełamywanie rosyjskich umocnień – mówi prof. Piotr Grochmalski.

Armatohaubica AHS Krab
Ukraińskie Siły Zbrojne

Stany Zjednoczone ogłosiły w ubiegłym tygodniu pakiet wsparcia militarnego dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, który obejmował m.in. długo wyczekiwaną amunicja kasetowa (DPICM) do pocisków artyleryjskich kal. 155 oraz 105 mm.

Dzisiaj w rozmowie CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda poinformował o otrzymaniu od strony amerykańskiej pierwszych pakietów amunicji kasetowej.

Właśnie ją mamy (amunicję kasetową), jeszcze jej nie użyliśmy, ale mogą radykalnie zmienić (pole bitwy). To bardzo potężna broń

– oznajmił ukraiński generał .


Wykorzystywanie amunicji kasetowej to mniejsze zużyciu luf oraz pocisków artyleryjskich, a także możliwość pokrycia większego obszaru ogniem pośrednim. Obecnie Ukraińskie Siły Zbrojne zużywają zaledwie kilka tysięcy pocisków artyleryjskich. Jest to liczba znacznie mniejsza od strony rosyjskiej, która w szczycie wykorzystywała nawet kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich. Obecnie okupant zużywa od 10 do kilkunastu tysięcy pocisków artyleryjskich dziennie. 

Jest to broń bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla siły żywej ale nie tylko. Użycie amunicji kasetowej to również element oddziaływania psychologicznego

– zauważa prof. Piotr Grochmalski..

Partia przekazanej amunicji dotyczy najprawdopodobniej artyleryjskich pocisków kasetowych M864 kal. 155 mm, które składa się z 72 podpocisków (24 M46 oraz 48 M42) zdolnych do rażenia celów oddalonych o 29 km takich jak siła żywa przeciwnika oraz lekko opancerzonych celów. 

Ukraina amunicje tę może wykorzystywać m.in. do armatohaubic AHS Krab, CAESAR, M109A6 Paladin and Panzerhaubitze 2000.

Zarówno podczas pierwszej fazy rosyjskiej wojny Rosji z Ukrainą jak i podczas pełnoskalowej agresji wymierzonej w Ukrainę obydwie strony korzystały z amunicji kasetowej.

W przypadku Ukrainy pocisków rakietowych 9M27K1 z subamunicją 9N210, 9N235 wystrzeliwanych z BM-27 Uragan oraz pocisków rakietowych 9M55K z subamunicją 9N235 wystrzelonych BM-30 Smiercz zostały już wyczerpane. Podobna sytuacja ma się z subamunicją do systemów BM-21 Grad.

 Źródło: niezależna.pl, Gazeta Polska Codziennie, CNN

 

#amunicja kasetowa #artyleria #sprzęt wojskowy #rosyjska agresja #AHS Krab #kontrofensywa Ukraińców #uzbrojenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo