"Niemożliwe stało się możliwym"... USA daje zielone światło na przekazanie Ukrainie myśliwców F-16

Zgoda USA na przekazanie Ukrainie przez Danię i Holandię myśliwców F-16 po tym, gdy skończy się szkolenie ukraińskich pilotów to wspaniała wiadomość, która pokazuje, że niemożliwe stało się możliwym, a zwycięstwo nad Rosją jest pewne - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Myśliwce F-16
Konflikty.pl (Attribution or Attribution), via Wikimedia Commons

"Ukraina udowodniła, że to co niemożliwe jest w rzeczywistości możliwe. Nasza armia dowiodła jak szybko uczą się jej żołnierze. Niedługo pokażemy, że zwycięstwo Ukrainy jest pewne"

- napisał Reznikow na platformie X, dawnym Twitterze.

Dziękuję naszym partnerom i przyjaciołom w USA, Holandii i Danii; kroczymy ku zwycięstwu - dodał ukraiński minister.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, potwierdził w piątek, że władze amerykańskie poprą przekazanie F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. W czwartek agencja Reutera poinformowała o liście amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do szefów dyplomacji Danii i Holandii. Blinken zapewnił w nim o poparciu przekazania maszyn Kijowowi po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów i przyspieszeniu zatwierdzających je procedur.

Jedenaście państw NATO, w tym Polska, powołało w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzą Holandia i Dania.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Ukraina #wojna #Putin

Wczytuję ocenę...
Komentarze (71)
P. Rzypadek 19.08.2023 16:20
Jaki to zadziwiający przypadek że dziś Zeleński rozmawia w Szwecji o szewdzkich samolotach Grippen dla Ukrainy, a tu bach - USA już się zgadza na F-16 dla Kijowa.
wiesscar 19.08.2023 16:39
Nie jestem specjalista lotniczym. Ponoc Gripeny sa duzo mniej wymagajace jesli chodzi o miejsce startow i ladowan. Chodzi o to ze Rosja ostrzeliwuje rakietami miejsca mogace byc lotniskami polowymi. F-16 wymagaja bardzo czystych (chyba nawet sa specjalne odkurzacze lotniskowe) miejsc startow i ladowan.
Anonim nim 19.08.2023 13:51
Zwycięstwo nad Putinowcami jest pewne, ale to zapewnia USA, Polska, W Brytania i kilkanaście Państw o prawdziwej demokracji
wiesscar 19.08.2023 15:35
a przede wszystkim Ukraina i Ukraincy,
Anonim 19.08.2023 12:31
Myślę że ta wiadomość podziałała na nasz rząd, jak mocne espresso.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo