Mocne słowa marszałek Witek na Platformie Krymskiej: Musimy wspólnie z Ukrainą powstrzymać Rosję [NASZA KORESPONDENCJA]

- Dzięki solidarności możemy udzielać bezprecedensowego wsparcia Ukrainie. Możemy wzmacniać obronność wschodniej flanki NATO, a co za tym idzie, całej Europy. Możemy wysłać jasny sygnał po czyjej stronie stoimy w tej wojnie, a stoimy po stronie stabilności i pokoju – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas swojego wystąpienia na Platformie Krymskiej, która odbywa się w Zagrzebiu. W wydarzeniu udział biorą delegacje z blisko 50 państw z całego świata.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
twitter.com/KancelariaSejmu

W poniedziałek i wtorek w Zagrzebiu odbywa się pierwszy parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej. Przypomnijmy, że inicjatywa została stworzona w 2021 r. 

Polskę na szczycie w Zagrzebiu reprezentują przewodniczący obu izb polskiego parlamentu – marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Pierwszego dnia zostali oni honorowani nadanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego orderem księcia Jarosława Mądrego.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na dzień drugi. We wtorek rano nastąpiło oficjalne powitanie przybyłych delegacji przez Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy oraz przewodniczącego Zgromadzenia Chorwackiego Gordana Jandrokoviia.

Po rozpoczęciu głównej części spotkania przemówienie do zebranych wygłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który połączył się poprzez wideokonferencję.

"Rosja szantażuje cały świat. Twierdzą, że Krym należy do nich, ale my jesteśmy tu, by pokazać, że okupacja jest tymczasowa. Na Krymie znów powiewać będzie ukraińska flaga. Krym zostanie wyzwolony i dopiero wtedy świat poczuje, że wojna się skończyła i że świat jest bezpieczny"

– mówił Zełenski.

Na końcu swojego przemówienia prezydent Ukrainy pozdrowił delegacje przybyłe do Zagrzebia i zwrócił się bezpośrednio do premiera Chorwacji Andreja Plenkovića, którego zaprosił na Krym, gdy ten już będzie wyzwolony.

Niedługo później głos zabrała marszałek polskiego Sejmu Elżbieta Witek, która podkreśliła, że „Krym to w rzeczywistości prawdziwy początek rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

"Ukraińscy cywile i obywatele półwyspu krymskiego stali się ofiarami terroru i eksterminacji. Przymusowe wywózki Ukraińców do Rosji, uprowadzenia ukraińskich dzieci do przymusowej adopcji, gwałty na kobietach, tortury na jeńcach wojennych to są fakty, które docierają do nas każdego dnia"

- mówiła marszałek Witek.

Jak dodała, "to jawne zbrodnie wojenne".

"I tak, jak chciał polski Sejm uznaliśmy to za zbrodnie ludobójstwa"

- podkreśliła Witek.

Według niej zasługują one na najwyższe potępienie "i z których wiele nosi znamiona działań nakierowanych na wyniszczenie narodu ukraińskiego i tatarskiego".

"Taki charakter mają między innymi przymusowe wcielenia do wojska przedstawicieli tych nacji"

- powiedziała marszałek Sejmu.

Jak mówiła, "nie można liczyć, że reżim, który nie cofa się nawet przed krzywdzeniem własnych obywateli okaże ludzką twarz innym narodom i będzie wiarygodnym partnerem".

"Zgodna i nieprzejednana postawa naszych państw okazuje się najskuteczniejszą bronią przed agresywnymi działaniami Rosji. Dzięki solidarności możemy udzielać bezprecedensowego wsparcia Ukrainie. Możemy wzmacniać obronność wschodniej flanki NATO, a co za tym idzie, całej Europy. Możemy wysłać jasny sygnał po czyjej stronie stoimy w tej wojnie, a stoimy po stronie stabilności i pokoju"

- zaznaczyła marszałek Witek.

"Tylko solidarność i ścisła współpraca pozwoli nam wspólnie osiągnąć ten cel"

- dodała.

Jak podkreśliła marszałek Sejmu, "bardzo ważne jest, by nie zatrzymywać się w naszych działaniach, bo Ukraina stale potrzebuje naszego wsparcia - politycznego, humanitarnego, ale również militarnego".

"Dlatego tak cenna jest postawa państw szczególnie zaangażowanych we wzmacnianie zbrojnego potencjału Ukrainy"

- zaznaczyła Witek.

"Jeśli już teraz wojska ukraińskie są w stanie prowadzić skuteczną kontrofensywę na wschodzie swojego kraju, to jak sprawne byłyby ich działania, gdyby wszystkie państwa NATO wsparły Ukrainę w stopniu równym do realnych możliwości swojego PKB i potencjału. To nie jest pytanie o polityczną poprawność, to jest pytanie o strategiczną odpowiedzialność"

- powiedziała marszałek Sejmu.

Właśnie dlatego - jak dodała - "musimy wspólnie z Ukrainą powstrzymać Rosję".

"Możemy tego dokonać wyłącznie poprzez utrzymanie stałych dostaw broni na Ukrainę, a jednocześnie poprzez wzmacnianie wschodniej flanki NATO i przez sankcje" - zaznaczyła.

Jej zdaniem bardzo ważne i cenne są również fora, które pozwalają na stałą wymianę poglądów.

"Właśnie dlatego odbywający się dzisiaj szczyt Platformy Krymskiej jest tak ważny. Serdecznie dziękuję za ideę powołania do życia parlamentarnego wymiary tego formatu. Dyplomacja parlamentarna pozwala nam mówić dobitnie o sprawach trudnych, wymagających szczególnego zainteresowania naszych rządów, stąd bardzo istotne jest, abyśmy pełnoprawnie uczestniczyli w dyskusjach o fundamentalnych kwestiach geopolitycznych w oparciu o mandat, jaki otrzymaliśmy od naszych wyborców"

- mówiła marszałek Sejmu.

"Ufam, że wszystkie myśli, jakie dzisiaj wymienimy nie zostaną na tej sali, ale będą okazją do kolejnych działań na rzecz Ukrainy, współpracy i pokoju w naszym regionie"

- dodała Elżbieta Witek.


Szczyt organizują Zgromadzenie Chorwackie i Rada Najwyższa Ukrainy. Ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę szczyt odbywa się w Zagrzebiu. Biorą w nim udział delegacje parlamentów z ok. 50 krajów.

Platforma Krymska to powołane w 2021 roku z inicjatywy Ukrainy międzynarodowe forum konsultacyjne, którego celem jest zakończenie trwającej od 2014 rosyjskiej okupacji Półwyspu Krymskiego.

Celami formatu są także m.in wywieranie presji politycznej na Rosję w sprawie Krymu, walka z rosyjską dezinformacją i próbami wyciszenia kwestii okupacji półwyspu przez Rosję, a także debata i praca nad bezpieczeństwem w regionie Morza Czarnego. Do udziału w Platformie Ukraina zaprosiła szereg państw oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się kwestiami prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mm,Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo