Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Mer Chersonia: Nie miałem innego wyjścia, jak zostać. Zdałem sobie sprawę, że muszę walczyć o życie miasta

"Zdrada jest dla mnie sprawą niedopuszczalną, zarówno dla osoby, jak i jako funkcjonariusza publicznego. Nie mogę tego zrobić w żadnych okolicznościach. Dlatego nie miałem innego wyjścia, jak zostać w moim mieście, z mieszkańcami" - mówi w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" mer Chersonia Igor Kołychajew.

Igor Kołychajew
Автор: Vadim Chuprina - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87366696

Igor Kołychajew podkreśla, że nie miał wątpliwości, co robić, gdy wybuchła rosyjska agresja. Nie przemknęła mu przez głowę myśl o ewakuacji. Dlaczego?

- Gdybym wyjechał, musiałbym zabrać ze sobą 300 tysięcy mieszkańców Chersonia. Zdrada jest dla mnie sprawą niedopuszczalną, zarówno dla osoby, jak i jako funkcjonariusza publicznego. Nie mogę tego zrobić w żadnych okolicznościach. Dlatego nie miałem innego wyjścia, jak zostać w moim mieście, z mieszkańcami

- mówił mer Chersonia w rozmowie z "Ukraińską Prawdą". 

Jak dodał, "28 lutego byliśmy już całkowicie otoczeni, a 3 marca do miasta wkroczyły wojska rosyjskie. A życie zostało podzielone na przed i po". 

- Chaos, który panował, ilość grabieży… Kiedy w mieście nie ma ochrony, nie ma policji, prokuratorów, sędziów… My tylko kosztem „Miejskiej Varty” – naszej spółki użyteczności publicznej – zapewnialiśmy porządek w mieście i wszelkimi dostępnymi środkami walczyliśmy z szabrownikami

- opisywał Kołychajew. 

Wyżsi funkcjonariusze policji wytrzymali, zdaniem mera, do 26 lutego. - Ale potem odeszli, mówiąc: „Oni po prostu nas tu zniszczą”. Cóż... - wzdycha mer. 

Zdałem sobie sprawę, że muszę walczyć o życie miasta. Ze zniszczeniami, jakie nastąpiły po ostrzale, z przerwami w dostawie prądu, wody, z przerwami w sieciach gazowych, cieplnych itp., bo na pewne tereny jeszcze nie możemy dotrzeć - stacjonują tam wojska rosyjskie.

"Jaka jest teraz ogólna sytuacja w mieście?" - zapytali dziennikarze "Ukraińskiej Prawdy. 

- Szczerze mówiąc, trudna psychologicznie - odpowiada Kołychajew. -  Następuje moment psychologicznego „wypalenia” ludzi, którzy tu są. Kiedy to się zaczęło, 26 lub 28 lutego, zacząłem wychodzić do międzynarodowych mediów, już bijąc na alarm i mówiąc, że jesteśmy o krok od katastrofy humanitarnej. Już wtedy poprosiłem o zielony korytarz. Ludzie bali się wychodzić na własną rękę, będąc ciągle pod ostrzałem.

Mer Chersonia wskazuje, że sytuacja humanitarna w mieście jest trudna. Ludzie nie głodują, ale muszą jeść coraz mniej z powodów braku dostaw, ale też wzrostu cen w sklepach. Kołychajew porównał to do "powrotu do lat 90.". W ocenie mera, najważniejsze są dostawy chleba oraz produktów mlecznych, które udało się uruchomić. Jak jednak dodaje, zdarzały się przypadki... odsprzedawania przez ludzi produktów z pomocy humanitarnej. - Nikogo nie chcę oceniać - szybko ucina tę kwestię. 

Ilu ludzi jest teraz porwanych, przetrzymywanych w niewoli? - padło także takie pytanie.

- Ponad sto osób zostało porwanych. Wśród nich są działacze, byli wojskowi, cudzoziemcy i dziennikarze. Niektórzy zostali wypuszczeni z niewoli, niektórzy nadal są przetrzymywani. Nie wiem dokładnie gdzie. Wiem, że bije się ludzi, próbując złamać ich psychicznie. Myślę, że przetrzymują część ludzi do przyszłej wymiany za swoich jeńców wojennych

- zakończył mer Chersonia.

 Źródło: Ukraińska Prawda, niezalezna.pl

 

#Chersoń #Igor Kołychajew

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo