Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Desperacja Rosji. Dążą do zdobycia Bachmutu, by ogłosić jakikolwiek sukces w wojnie

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniło w raporcie, że zdobycie Bachmutu pozostaje dla rosyjskich władz kluczowym celem w wojnie z Ukrainą, ponieważ opanowanie tego miasta pozwoliłoby Kremlowi ogłosić jakikolwiek sukces na froncie.

zdj. ilust. ukraińska obrona przeciwrakietowa
.facebook.com/GeneralStaff.ua/screen

Z tego powodu siły agresora prawdopodobnie przerzuciły do Bachmutu kilka dodatkowych batalionów, które mają przeciwdziałać ukraińskim kontratakom w pobliżu miasta. Wzmocnienie rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie nastąpiło w ciągu czterech ostatnich dni - czytamy w komunikacie resortu opublikowanym na Twitterze.

Jak dodano, pospieszne działania sił agresora mają też związek z konfliktem pomiędzy regularną rosyjską armią a najemnikami z Grupy Wagnera, którzy w minionych tygodniach dopuszczali możliwość wycofania się z Bachmutu.

"Rosja prawdopodobnie utrzymuje na Ukrainie stosunkowo niewiele jednostek niezaangażowanych w działania bojowe, dlatego przesunięcie (sił do Bachmutu) jest znaczącym ruchem ze strony dowództwa (najeźdźcy)"

– podkreśliło brytyjskie ministerstwo.

Rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się ze zniszczonego miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę.

W ostatnich dniach pojawił się szereg doniesień o lokalnych kontruderzeniach armii Ukrainy na terenach położonych na północ i południe od Bachmutu. Według informacji przekazywanych m.in. przez wiceminister obrony Hannę Malar ukraińskie siły przesunęły się w niektórych miejscach około 2 km w głąb pozycji wroga.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) powiadomił w jednej z ostatnich analiz, że ukraińskie wojska przejęły taktyczną inicjatywę pod Bachmutem, a w czwartek poczyniły znaczne postępy podczas operacji kontrofensywnych.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Ukraina #Rosja #wojna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo