Chersoń odbity, ale... Co dalej? Scenariusze są różne. W myśl jednego z nich - miasto podzieli losy Mariupola

Kilka dni temu świat obiegła informacja o tym, że Chersoń oficjalnie został odbity z rąk Rosjan. Zdaniem analityka Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzeja Wilka - wycofanie się Rosjan z Chersonia nie oznacza, że miasto jest bezpieczne. Zaznacza on, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że miasto stanie się teraz celem zmasowanych ataków rosyjskiej artylerii, wręcz równane z ziemią - jak Mariupol, a ludność trzeba będzie ewakuować w głąb Ukrainy.

Facebook.com/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Wycofanie się wojsk rosyjskich było przygotowaną i przeprowadzoną zgodnie z zasadami sztuki wojennej operacją"

- ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk.

Przygotowywano się do tego wcześniej?

Jego zdaniem, dla Rosjan była to jedyna rozsądna decyzja. Zabezpieczenie logistyczne oddziałów na prawym brzegu Dniepru stawało się coraz trudniejsze ze względu na skuteczny ostrzał przepraw przez wojska ukraińskie, możliwy przede wszystkim dzięki wyrzutniom HIMARS.

"Zgodnie ze sztuką wojenną nie ma sensu utrzymywanie takiego przyczółku, jeśli nie ma się zamiaru w najbliższym czasie prowadzić działań ofensywnych w głąb Ukrainy"

- stwierdził Wilk. Podkreślił, że operacja była wcześniej przygotowana, czego dowodem jest zakończenie ewakuacji w dwa dni po jej ogłoszeniu, kompleksowe zaminowanie opuszczanego obszaru, w tym wielu obiektów cywilnych i wysadzenie w odpowiednim czasie głównych mostów, w tym Kachowskiego, gdzie wyburzono przęsła jedynie na prawym brzegu Dniepru. W rezultacie zapora elektrowni wodnej pozostała pod kontrolą rosyjską.

"Wycofanie musiało rozpocząć się wcześniej – w dwa dni ewakuacja zgrupowania ocenianego na 20-30 tys. żołnierzy była niemożliwa. Agresorowi udało się jednak utrzymać prowadzone działania w tajemnicy. Strona ukraińska jeszcze 8 października podawała, że na prawy brzeg Dniepru przerzuca on dodatkowe siły i podważała wiarygodność rosyjskich deklaracji. Ewakuując żołnierzy wraz z ludność cywilną Rosjanie wycofywali się praktycznie nie niepokojeni"

- ocenił analityk, dodając, że dla Rosjan oczywiście wizerunkowo jest to spektakularna porażka.

"Chersoń był największym z miast dopiero co wcielonych do Federacji Rosyjskiej i jedyną nowo zajętą stolicą obwodu. Mam jednak wrażenie, że Moskwa do swojego wizerunku przykłada coraz mniejszą wagę"

- przekazał Andrzej Wilk. Zwrócił też uwagę, że ciężar tej wizerunkowej porażki przerzucono w Rosji na wojskowych, próbując stworzyć wrażenie, że była to dowódców, a nie polityków decyzja.

Chersoń będzie drugim Mariupolem?

Wysoce prawdopodobne pozostawienie na oddanych terenach bliżej nieokreślonej liczby żołnierzy w przebraniach cywilnych analityk uważa za zapowiedź prowadzenia w przyszłości działań dywersyjnych. Jednak nie to jest największym zagrożeniem dla miasta.

"Trzeba pamiętać, że artyleria rosyjska, wciąż ma dużo większe możliwości niż ukraińska. Według ostatnich danych Pentagonu rosyjska artyleria wystrzeliwuje 20 tys. pocisków dziennie, w przypadku Ukraińców jest to 4 tys., w okresach maksymalnego zaangażowania do 7 tys."

- twierdzi Wilk. W jego opinii dzięki takiej przewadze Rosjanie mogą prowadzić ostrzał Chersonia, stopniowo zrównując go z ziemią, dzielnica po dzielnicy, na podobieństwo tego, co uczynili z Mariupolem.

"W takim przypadku może być konieczna szybka ewakuacja ludności cywilnej w głąb Ukrainy"

- dodał, zaznaczając, że już wczoraj wieczorem szef ukraińskiej administracji obwodu chersońskiego wezwał pozostałą tam ludność do ewakuacji ze względu na zagrożenie rosyjskim ostrzałem. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wojna #Rosja #Ukraina #Chersoń #Mariupol

az
Wczytuję ocenę...
Komentarze (25)
Anonim 14.11.2022 12:30
Bzdury. Na 17w mapach nie ma ukrainy. Jest Wolynia, jest Podolia, ale w tamtych wiekach tozsamosc narodowa ukrainy dopiero zaczela sie kształtować. Kozacy zaporoscy postanowili trzymc z carem rosji i odcieli sie od Rzeczypospolitej. Lepiej pod butem i kanczugiem cara im nie bylo jak historia pokazala.
chichot 14.11.2022 13:14
Bzdury na mapach z VII, VIII, IX wieku nie ma Polski. Są jedynie zaznaczane ziemię plemienne. I to nie koniecznie przodków dzisiejszej Polski. Ba nie ma nawet Rosji. Natomiast Ruś już była. Ukraina jest spadkobiercą Rusi o wiele bardziej niż Rosja. A tak z innej beczki .. czego twoje dywagacje anonimie mają dowodzić?
Anonim 14.11.2022 13:38
Popierając cię "chochocie" dodam, że tzw. "rosja" to dopiero od czasów Piotra I, przez Polaków zresztą konsekwentnie do czasów najnowszych nazywana moskwą lub moskowią. Podobnie z niemcami, do czasów bismarkowskich nie były państwem, tylko zlepkiem księstw mniej lub bardzie silnie rządzonych przez obieralnego cesarza. Do tej pory różnice między landami są większe niż nam się wydaje. Nawet Rzeczpospolita Obojga i Trojga Narodów była bardziej zjednoczona. A w niej właśnie Ruś.
Anonim 14.11.2022 13:41
Na 17w mapach nie bo też USA
Anonim 14.11.2022 11:32
Gorsze byłoby wysadzenie tamy.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo