Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Antony Blinken z wizytą w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył dziś rano do Kijowa - po tym jak Kongres przyjął w zeszłym miesiącu opóźniany pakiet pomocy wojskowej dla tego kraju o wartości 61 miliardów dolarów, poinformował Reuters.

Antony Blinken na Ukrainie
@SecBlinken - twitter.com

Niezapowiadana wcześniej podróż ma na celu okazanie solidarności Stanów Zjednoczonych z Ukrainą, która stara się odeprzeć ciężkie rosyjskie ataki na swojej północno-wschodniej granicy, wskazuje Reuters.

Blinken, który przybył do Kijowa pociągiem wcześnie rano, ma nadzieję „wysłać mocny sygnał uspokajający Ukraińcom, którzy najwyraźniej znajdują się w bardzo trudnym momencie” – powiedział amerykański urzędnik, który pod warunkiem zachowania anonimowości przekazał informacje reporterom podróżującym z Blinkenem.

„Misją sekretarza jest tak naprawdę omówienie sposobu, w jaki nasza dodatkowa pomoc będzie realizowana, by wzmocnić ich obronę i umożliwić coraz większe przejmowanie inicjatywy na polu bitwy”

– powiedział urzędnik.

Sprzęt już dociera

Artyleria, rakiety dalekiego zasięgu znane jako ATACMS i systemy obrony powietrznej zatwierdzone przez prezydenta Joe Bidena 24 kwietnia dotarły już do sił ukraińskich, powiedział rozmówca Reutersa.

Kijów od miesięcy pozostaje w tyle na polu bitwy, w związku z powolnym posuwaniem się wojsk rosyjskich, głównie w obwodzie donieckim na południu, wykorzystującym braki kadrowe i amunicji na Ukrainie. Siły rosyjskie posiadają znaczną przewagę pod względem siły żywej i amunicji.

W poniedziałek doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Waszyngton próbuje przyspieszyć „tempo dostaw” broni na Ukrainę, aby pomóc jej odwrócić niekorzystną sytuację.

„Opóźnienie wpędziło Ukrainę w dołek i staramy się pomóc jej jak najszybciej się z niego wydostać”

– powiedział Sullivan, dodając, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony nowy pakiet broni dla Ukrainy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#USA #wojna #Rosja #Ukraina #Antony Blinken

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo