Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tak destabilizuje Moskwa. Tajny dokument MSZ Rosji ukazuje realizowaną przez Moskwę strategię

Według informacji podanych przez "Washington Post", tajny dokument rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 2023 roku potwierdza, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami. Dokument ten, przekazany gazecie przez niewymienioną z nazwy europejską agencję wywiadowczą, zawiera apel o stworzenie mechanizmu, za pomocą którego Rosja będzie w stanie osłabić sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Władimir Putin
mat. pras. - kremlin.ru - kremlin.ru

W dokumencie z 11 kwietnia 2023 r., będącym załącznikiem do publicznie dostępnej koncepcji polityki zagranicznej rosyjskiego MSZ, znajduje się apel o stworzenie mechanizmu, który będzie wykorzystywał słabe punkty w polityce wewnętrznej i zagranicznej krajów sojuszniczych USA. Tym samym potwierdzono doniesienia mediów i zachodnich służb wywiadowczych o destabilizujących działaniach Rosji.

Oskarżenia rosyjskiego MSZ

W dokumencie rosyjski MSZ oskarża kraje zachodnie i USA o prowadzenie polityki mającej na celu utrzymanie "hegemonii zachodu". Kolejnym oskarżeniem, wysuwanym przez rosyjskie MSZ, jest prowadzenie wojny hybrydowej z Rosją. Tym samym w tajnym załączniku MSZ apeluje o ingerencję w politykę wewnętrzną krajów zachodnich i innego rodzaju działania destabilizacyjne, jak i kampanie dezinformacyjne.

Fałszywe konta powiązane z Rosją

Agencja Reutera poinformowała, że raport analityków z amerykańskiej firmy Microsoft wykazuje, iż fałszywe konta powiązane z Rosją prowadziły działania dezinformacyjne. Rosjanie za pomocą fałszywych kont mieli przekonywać Amerykanów, że dalsze wspieranie Ukrainy jest bezsensowne.

Działania te mają na celu m.in. ingerowanie w opinie wyborców przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, które mają odbyć się w listopadzie tego roku.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Załącznik odnosi się też do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapis w tajnym dokumencie o treści "Wynik inwazji Ukrainy zdeterminuje światowy rozkład sił" wskazuje, iż Rosja, wspólnie z innymi autorytarnymi państwami, chce narzucić swoją wizję świata innym państwom.

Strategia zawarta w załączniku weszła w życie

Rosyjskie źródło, mające powiązania z ważnymi rosyjskimi dyplomatami, wskazało amerykańskiemu dziennikowi, że strategia zawarta w załączniku już weszła w życie. Fakt, iż Rosja odrzuciła amerykańską rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w ramach której USA i ONZ kontynuowałyby monitoring północnokoreańskiego programu rozwoju rakiet balistycznych, "są jasnym sygnałem" - twierdzi Rosjanin.

Komentarz Michaiła Chodorkowskiego

Poproszony o komentarz przez amerykański dziennik Michaił Chodorkowski, wieloletni przeciwnik Kremla podkreślił, że Putin zrobi wszystko, aby pozbawić Stany Zjednoczone dotychczasowej pozycji na arenie międzynarodowej. Chodorkowski wskazał, że wojna na Ukrainie nie jest jedynym miejscem, w którym Rosja prowadzi swoją politykę imperialną. Robi to także w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji, gdzie szuka sojuszników.

Zalecenia członków moskiewskiego Instytutu Wspólnoty Niepodległych Państw

Poza tajnym dokumentem, "Washington Post" znalazł się w posiadaniu zaleceń, sporządzonych na prośbę rosyjskiego MSZ przez członków moskiewskiego Instytutu Wspólnoty Niepodległych Państw. "Należy kontynuować wspieranie prawicowych i izolacyjnych sił w USA" - napisał w swoich zaleceniach członek moskiewskiego instytutu Władymir Żarychin. Zaapelował też o wspieranie destabilizacji w południowej Ameryce poprzez poparcie dla formacji skrajnie lewicowych i prawicowych.

Odnowienie suwerenności krajów europejskich

Według sugestii Żarychina należy też "odnowić suwerenność krajów europejskich, poprzez wsparcie partii politycznych, które są przeciwne presji gospodarczej USA" - cytuje Żarychina "Washington Post".

 

 Źródło: Washington Post, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
wg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo