Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Szpieg Kremla w BND. Ekspert CIA ujawnia: W temacie Rosji nikt nie traktował Niemców poważnie

Rosjanie mają niezliczonych szpiegów w Niemczech, nic dziwnego, że jednego z nich ujawniono w grudniu - stwierdził ekspert z CIA John Sipher. Jego zdaniem zagraniczne służby również nie były tym zaskoczone. Przyznał, że w temacie Rosji "nikt nie traktował poważnie niemieckiego wywiadu".

Autorstwa Bjs - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41258674

Co jakiś czas media informują o ujawnianiu kolejnych rosyjskich szpiegów w strukturach Niemiec. M.in. w kwietniu ubiegłego roku  "Spiegel" doniósł o oficerze rezerwy Bundeswehry, z kolei tuż przed świętami Bożego Narodzenia aresztowano w Berlinie wysokiego rangą oficera Federalnej Służby Wywiadu (BND) - "Daily Telegraph" pisał, że mógł on ujawnić Kremlowi nawet dane brytyjskiego wywiadu.

 

 

 

Odnosząc się do najświeższej sprawy, ekspert tajnych służb amerykańskiej CIA John Sipher w rozmowie z Focus Online oznajmił, że wcale nie był tym zaskoczony. "Rosjanie nie szczędzili czasu ani wysiłku na penetrację niemieckich obiektów na wszystkich poziomach" - stwierdził.

"Rosyjski wywiad jest nieustępliwy i skorzystał na słabych nastrojach kontrwywiadu w Niemczech"

- ocenił.

Jego zdaniem inne wywiady na świecie również nie były tym zaskoczone, ponieważ spodziewają się, że zarówno niemieckie służby wywiadowcze, jak i tamten rząd ulegają "niezliczonym infiltracjom" rosyjskim. Sipher wyznał, że to jeden z powodów, dla których CIA i inne wywiady nie chciały współpracować z Niemcami w sprawie Rosji.

"Zawsze istniała obawa, że niemieccy szpiedzy przekażą informacje Moskwie"

- powiedział. Przyznał również, że w przeszłości Niemcy nie chciały denerwować Rosji, dlatego w przypadku tematu Kremla BND nigdy nie była traktowana poważnie.

Ekspert skwitował swoje wystąpienie stwierdzając, że "Rosjanie są profesjonalistami i dysponują ogromnymi środkami do zbierania informacji i rekrutacji szpiegów w niemieckich instytucjach", a "Moskwa ma niezliczonych szpiegów w Berlinie".

 Źródło: berliner-zeitung.de, niezalezna.pl

 

#szpieg #Niemcy #BND #CIA #rosyjski wywiad

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo