Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szef MON z wizytą w USA. Polska zabiega o zakup myśliwców piątej generacji

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udaje się do USA, gdzie weźmie udział w spotkaniach delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, spotka się m. in. z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem i p.o. sekretarza obrony Patrickiem Shanahanem. Szef MON odwiedzi również bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Wizyta ministra obrony w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w poniedziałek, szef MON odwiedzi bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

We wtorek w Waszyngtonie minister weźmie udział w konferencji organizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową. Później spotka się z doradcą amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa.

W Pentagonie Błaszczak ma zaplanowane spotkanie z Shanahanem. O dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności będzie rozmawiał w Kongresie z przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych republikańskim senatorem Jimem Inhofe’em i przewodniczącym senackiej Komisji ds. przydziałów budżetowych senatorem Richardem Shelbym.

W środę minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Tomasz Szatkowski udadzą się wraz z delegacją prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu, gdzie odbędzie się robocze śniadanie. Szef MON weźmie udział w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

W czwartek minister weźmie udział w spotkaniu z polskimi i amerykańskimi weteranami w ambasadzie RP w Waszyngtonie, odwiedzi też Gettysburg National Military Park upamiętniający bitwę wojny secesyjnej.

Będzie to kolejna wizyta w USA ministra Błaszczaka, który na początku maja wyraził przekonanie, że w tym roku zakończą się negocjacje w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września 2018 roku. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Polska zabiega też o możliwość kupna 32 myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II. Pod koniec maja MON wysłało zapytanie ofertowe w tej sprawie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#USA #Mariusz Błaszczak #MON #wojska amerykańskie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo