Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Start rosyjskiej rakiety Angara-5 znów przełożony

Start nowej rosyjskiej rakiety nośnej Angara-5 z kosmodromu Wostocznyj został po raz drugi w tym tygodniu przerwany – poinformowała dzisiaj agencja Reutera. Nie podano przyczyn tej decyzji.

Angara-5
ИА Военинформ - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/]

Jak relacjonuje agencja, na kilka sekund przed planowanym startem na stanowisku kontrolnym ogłoszono, że „wydano polecenie anulowania startu”.

Po raz pierwszy lot rakiety Angara-5 odwołano we wtorek. Jako przyczynę podano usterkę w systemie zwiększania ciśnienia w jednym ze zbiorników. Start przesunięto o 24 godziny.

Miał to być czwarty lot testowy rakiety Angara-5; pierwszy odbył się niemal 10 lat temu. Poprzednie trzy przeprowadzono z wyrzutni w Plesiecku w północno-zachodniej Rosji.

Rakieta miała być odpalona z nowo wybudowanego stanowiska startowego na kosmodromie Wostocznyj. Jego budowa kosztowała miliardy dolarów. Dwukrotne przerwanie startu rakiety to kolejne niepowodzenie w tym projekcie, który był opóźniony w związku z problemami technicznymi i skandalami korupcyjnymi.

Kosmodrom Wostocznyj znajduje się na rosyjskim Dalekim Wschodzie, niedaleko granicy z Chinami, około 1 500 km od Władywostoku.

Prace nad Angarą, która jest pierwszą rosyjską kosmiczną rakietą nośną skonstruowaną po upadku ZSRR, rozpoczęto w 1995 r. Ma długość 42,7 metra i jest zdolna do wynoszenia na orbitę okołoziemską ładunków o masie przekraczającej 20 ton. Ma ona zastąpić rosyjską rakietę nośną Proton M, która jest w użyciu od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

W opinii prezydenta Władimira Putina projekt Angara oraz budowa rosyjskiej stacji kosmicznej do 2027 r. to kluczowe elementy programu rozwoju przemysłu kosmicznego, które mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo