Podsumowujemy 2021 rok. Jakie było polityczne wydarzenie roku na świecie?

W naszej serii sond, podsumowujących 2021 rok, pora zapytać czytelników portalu Niezależna.pl o najważniejsze polityczne wydarzenie mijającego roku na świecie. Wybraliśmy kilka "nominacji", ale możecie głosować także na inne wydarzenia, pisząc o nich w komentarzach. My przypominamy Wam o Brexicie, zmiany władzy w USA, końcu wojny w Afganistanie i trwającej "wojnie" z koronawirusem oraz o odejściu kanclerz Angeli Merkel w cień. Co wybierzecie?

"Człowiek-bizon" w Kapitolu i podczas relacji w TV (printscreen)
https://twitter.com/mfricch

Dokonał się pełen Brexit

Z dniem 1 stycznia Wielka Brytania opuściła oficjalnie Unię Europejską, po zakończeniu 11-miesięcznego okresu przejściowego. Konsekwencjami Brexitu stały się niespodziewanie puste półki w marketach. To wszystko przez przerwanie łańcuchów dostaw. Także Unia odczuła brak Brytyjczyków w swoim gronie - powołano nawet warty 5 miliardów euro fundusz, wspierający dziedziny gospodarki, które najbardziej na tym ucierpiały.

Zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych

6 stycznia podczas protestów przed Kapitolem zebrało się kilka tysięcy zwolenników ustępującego prezydenta USA, Donalda Trumpa, uważających, że listopadowe wybory prezydenckie mogły zostać sfałszowane. Część demonstrantów niespodziewanie dokonała szturmu na Kapitol. Sprawa zakończyła się postawieniem oskarżenia ponad 400 osobom. Tymczasem następnego dnia Kongres zatwierdził wyniki wyborów, a 20 stycznia stery nad USA przejął 78-letni reprezentant Demokratów Joe Biden.

Oficjalny koniec wojny w Afganistanie

Po dwudziestu latach zakończono wojnę w Afganistanie. Pokój pomiędzy USA a talibami zawarto w minionym roku, jednak to w kwietniu tego roku administracja Joe Bidena zdecydowała o nagłym opuszczeniu państwa przez amerykańskie wojsko. W maju talibowie rozpoczęli swoją wielką ofensywę, zajmując kolejne miasta. 15 sierpnia upadł Kabul, tysiące Afgańczyków koczowały na tamtejszym lotnisku, próbując uciec przed rządami islamistów.

Dalszy ciąg walki z pandemią koronawirusa

2021 rok to pojawienie się wariantów koronawirusa o nazwach Delta i Omikron. Pandemia ma wpływ praktycznie na wszystkie aspekty życia, w tym także na politykę. Różne podejście poszczególnych rządów przełożyło się na różne efekty tej walki z zarazą. Zdarzyły się i takie przypadki jak Australia, której mieszkańcom w dużej mierze odebrano większość swobód (włącznie z całkowitym zakazem wychodzenia z domu). Z kolei władze Singapuru wprowadziły plan "życia z COVID-em", w którym traktowany on jest jak sezonowa grypa. A pomiędzy tymi dwoma skrajnymi przypadkami mamy całe spektrum różnych bardziej lub mniej przemyślanych decyzji. Co kraj, to obyczaj...

Merkel mówi auf wiedersehen

Czy kiedy 22 listopada 2005 roku zastępowała Gerharda Schroedera na stanowisko kanclerza Niemiec, ktoś przewidywał jej aż taką karierę? Prowadziła politykę naszych zachodnich sąsiadów przez cztery kolejne kadencje, dłużej niż legendarny Konrad Adenauer. W długości sprawowania urzędu ustępując jedynie Helmutowi Kohlowi... o 10 dni. 8 grudnia miejsce "Mutti" Merkel zajął cztery lata młodszy od niej socjaldemokrata Olaf Scholz.

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl

 

#Angela Merkel #Niemcy #Afganistan #Joe Biden #Donald Trump #Brexit #sonda

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo