Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Słowacja: sytuacja "skrajnie groźna", aktywni agenci obcych służb. Juraj C. nie był „samotnym wilkiem”

Zarówno urzędnicy konstytucyjni, jak i politycy, którzy otrzymali w ostatnich dniach groźby, są chronieni - poinformował szef słowackiego MSW Matusz Szutaj Esztok. Obok jego zapewnień, przedstawiciele służb alarmują o skrajnie groźnej sytuacji. To - jak przekazał szef agencji wywiadu - może być efekt działających w tym kraju obcych agentów. Policja zaczęła pracować nad nową wersją śledczą. Na podstawie informacji operacyjnych doszli do wniosku, że Juraj C. nie był „samotnym wilkiem”.

Juraj C. - zamachowiec na Roberta Fico
worldofturkiye - twitter.com

W środę na Słowacji odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Państwa. Rada ma przedyskutować ewentualne zmiany legislacyjne w celu zwiększenia ochrony ludzi lub instytucji.

- Zarówno urzędnicy konstytucyjni, jak i politycy, którzy otrzymali w ostatnich dniach groźby, są chronieni - powiedział szef MSW. Zapewnił, że służby nie będą stać z boku i przyglądać się mowie nienawiści w mediach społecznościowych. Dodał, że anonimowość nie pomoże użytkownikom w internecie.

Minister poinformował, że monitorowane są centra handlowe, miejsca, w których przebywa wiele osób, chronione są szpitale. Monitorowane są również biura, budynki administracyjne lub redakcje gazet lub stacji telewizyjnych. 

Odniesiono się też do zamachu na premiera sprzed kilku dni. Policja zaczęła pracować nad nową wersją śledczą. Na podstawie informacji operacyjnych doszli do wniosku, że Juraj C. nie był „samotnym wilkiem”.

Zdaniem przedstawicieli służb zajmujących się bezpieczeństwem świadczyć o tym ma wyczyszczenie po zamachu zawartości wszystkich kont w sieciach społecznościowych zamachowca. Nie mógł zrobić tego sam i nie mogła tego zrobić żona - stwierdził szef MSW.

Zwrócono także uwagę, że zamachowiec miał rozmawiać o swoich planach w kręgu znajomych.

Za wszystkim stoją służby?

Kierujący agencją wywiadu, Słowacką Służbą Informacyjną (SIS), Pavol Gaszpar stwierdził dzisiaj, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb”.

Jego zdaniem sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest poważna i nie pomaga w niej zainteresowanie ze strony zagranicznych mediów. Słowacja znalazła się w centrum uwagi - zauważył Gaszpar. Zwrócił uwagę, że atak na Uniwersytecie Karola w Pradze w grudniu 2023 r., w którym zginęło 14 osób, zainspirował również naśladowców na Słowacji.

Powiedział, że taki atak był przygotowywany, ale udało się go wyeliminować. Gaszpar twierdzi, że przygotowywano również ataki na szpitale. Te obiekty są także monitorowane. Według niego nie można wykluczyć, że zamachowca, który zaatakował premiera Roberta Ficę, ktoś zainspirował.

Poseł Tibor Gaszpar (prywatnie ojciec szefa SIS), który przewodniczy parlamentarnej komisji obrony i bezpieczeństwa, stwierdził, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie poświęcone sytuacji w zakresie bezpieczeństwa. „Mogę sobie tylko wyobrazić, że poważniejszą sytuację oznaczałaby wojna lub masowy atak terrorystyczny” - powiedział.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo