Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zamach na Fico inspirowany przez Rosjan? Napastnik działał w prorosyjskiej organizacji powiązanej ze Specnazem

Pisarz Juraj Cintula, sprawca zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico, należał kilka lat temu do organizacji Slovenskí Branci. Jej lider Peter Švrček szkolił się w rosyjskiej jednostce Specnaz. Czyżby Rosjanie, inspirując zamach na prorosyjskiego polityka, jakim był Fico, chcieli przed wyborami europejskimi zjednoczyć i wzmocnić prorosyjskich kandydatów?

Juraj Cintula
@slovenskibranci1 - facebook.com

Rosyjskie powiązania

Informowaliśmy już, że Juraj Cintula z Levic to założyciel klubu literackiego, który wydał kilka tomików poezji i powieść. Kilka lat temu pracował jako ochroniarz w markecie i został pobity przez młodego mężczyznę pod wpływem środków odurzających, co opisywały słowackie media. Na jaw wychodzi jednak coraz więcej faktów dotyczących osoby zamachowca na życie premiera Fico.

Okazuje się, że Cintula był aktywny w działalności paramilitarnej organizacji "Slovenski Branci" ("Słowaccy poborowi"), mającej powiązania z rosyjskimi "Nocnymi Wilkami". "SB", którzy zakończyli działalność w 2022 r. (w ogniu krytyki po rosyjskiej agresji na Ukrainę), nazywali sami siebie neutralną ideologicznie organizacją wojskową, przeciwstawiającą się nazizmowi i faszyzmowi oraz promowali przyjaźń z rosyjskimi jednostkami wojskowo-patriotycznymi. Założycielem tej grupy jest Peter Svrcek, o którym media informowały, że przeszedł szkolenie rosyjskiego Specnazu.

Cintula nie był jedynie obserwatorem działalności, już w 2016 roku napisał nawet długi manifest dla grupy.

Wiemy, co dzieje się dziś w Europie i nie powinniśmy pragnąć, aby przestrzeń publiczną zapełnili poszukiwacze przygód ze swastykami, wandale, którzy wszystko rozbijają, podpalają i plądrują z wielkim zapałem. Dlatego obywatele muszą wypełnić i chronić przestrzeń publiczną, zanim wypełnią ją elementy przestępcze. To pilne

– alarmował późniejszy zamachowiec.

Jak sprawdziliśmy - strona organizacji "Slovenski Branci" od 7 tygodni zamieszcza na oficjalnym profilu na Facebooku dziwaczne quasi-pornograficzne materiały, tak jakby została przejęta lub zhakowana.

Pod fałszywą flagą?

Obecnie, działając jako demokratyczny "obrońca praworządności", tłumaczył, że nie zgadza się z polityką rządu Roberta Fico. "Zniszczyli media. Dlaczego niszczą RTVS? Dlaczego wyrzucono Mazaka?" - żalił się dziś po zatrzymaniu.

RTVS to słowacki nadawca publiczny telewizji i radia. Jan Mazak to z kolei były szef tamtejszej Rady Sądowniczej, członek Komisji Weneckiej, wcześniej prezes słowackiego Trybunału Konstytucyjnego (2000–2006) oraz Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (2006–2012).

Być może Rosjanie, inspirując zamach na prorosyjskiego polityka, jakim był Fico, chcieli przed wyborami europejskimi zjednoczyć i wzmocnić prorosyjskich kandydatów.

 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Twitter, Facebook, vsquare.org

 

#Robert Fico #Juraj C. #Juraj Cintula #Słowacja #zamach #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo