Słowacki parlament odrzuca wpisanie prawa do aborcji do unijnej Karty praw podstawowych. Uchwałę w tej sprawie poparło 78 ze 14 posłów biorących udział w głosowaniu.
Jak pisze CTK, w przyjętej uchwale wyrażono zaniepokojenie powtarzającymi się próbami ingerencji Parlamentu Europejskiego w suwerenność państw członkowskich UE. Jako przykład podano rezolucję PE z kwietnia 2024 r. wzywającą, by włączyć prawo do aborcji do Karty praw podstawowych. Według słowackiej Rady Narodowej (parlamentu) kwestie związane z polityką zdrowotną, w tym prawem do aborcji, należą do kompetencji poszczególnych państw członkowskich - relacjonuje czeska agencja.
Za uchwałą zagłosowała trójpartyjna koalicja tworząca rząd Roberta Ficy: Kierunek Słowacja Socjaldemokracja (Smer-SSD), Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) oraz Słowacka Partia Narodowa (SNS), a także posłowie opozycyjnego Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego oraz partii Słowacja, której liderem jest były premier Igor Matovicz.
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, to dokument przyjęty i uroczyście ogłoszony na szczycie Unii Europejskiej w Nicei, w grudniu 2000 r. Karta określa katalog podstawowych praw i wolności obywatela Unii Europejskiej. Moc wiążąca dokumentu została mu nadana przez traktat lizboński. W 2007 r. Polska przyłączyła się do brytyjskiego protokołu, ograniczającego stosowanie Karty.
W rezolucji z kwietnia eurodeputowani wezwali Radę UE do dodania opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji do unijnej Karty praw podstawowych. Wezwali także Maltę i Polskę do zniesienia ograniczeń w tym zakresie.