Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Rząd Słowenii uznał państwowość Palestyny

W czasie czwartkowego posiedzenia rządu Słowenii zapadła decyzja o uznaniu niepodległości i suwerenności Palestyny. Informację tę przekazał premier Robert Golob. Jak wyjaśnił, Słowenia uznaje Palestynę w granicach wyznaczonych uchwałą ONZ, czyli w granicach z 1967 r. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić parlament. Najpewniej zrobi to na posiedzeniu we wtorek.

Flaga Palestyny
abdulla alyaqoob - pixabay.com
Ta decyzja niesie ze sobą jedno przesłanie, przesłanie dla obu stron, że chcemy szybkiego zaprzestania działań wojennych oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zakładników”

– powiedział po posiedzeniu rządu Golob. „Uznanie Palestyny nie jest skierowane przeciwko nikomu, nawet przeciwko Izraelowi. To jest przesłanie pokoju” – dodał premier Słowenii. Podkreślił też, że w ocenie słoweńskiej rady ministrów nadszedł moment, w którym cały świat musi działać w kierunku, który przyniesie trwały pokój na Bliskim Wschodzie.

Robert Golob wyraził też przekonanie, że tak jak państwa zachodnie uznają suwerenność i niepodległość Palestyny, tak państwa arabskie zachowają się podobnie w stosunku do Izraela. „Jedyną drogą do pokoju jest droga dwóch państw, to oznacza uznanie obu z nich” – powiedział Golob.

Na początku przyszłego tygodnia decyzją rządu zajmie się Zgromadzenie Narodowe Słowenii. Jak poinformowała przewodnicząca słoweńskiego parlamentu Urszka Klakoczar Zupanczicz, posiedzenie w tej sprawie odbędzie się we wtorek, o godz. 16.

Rząd Słowenii rozpoczął procedurę uznania państwowości Palestyny 9 maja, a jej zakończenie zapowiedział na 13 czerwca. Jednocześnie Lublana pracuje nad tym, aby kolejne państwa członkowskie Unii Europejskiej przyłączyły się do procesu uznania Palestyny.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo