Rosja wzywa ambasadora Hiszpanii. Powód - te wypowiedzi szefa MSZ

Ambasador Hiszpanii w Rosji Fernando Valderrama Pareja został wezwany do MSZ w Moskwie w związku z "nieprzyjaznymi wypowiedziami" pod adresem Rosji ministra spraw zagranicznych Hiszpanii Josepa Borrella.

Josep Borell
By TMEX TU TELEVISIÓN SOCIAL (youtube) - ENTREVISTA JOSEP BORRELL (at 0min 42s), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44450011

"Przekazano mu wyrazy zdumienia i ubolewania w związku z nieprzyjaznymi wypowiedziami p.o. ministra spraw zagranicznych, ds. Unii Europejskiej i współpracy Josepa Borrella w stosunku do Rosji, których dopuścił się w wywiadzie dla gazety +El Periodico+ 23 maja bieżącego roku"

- wskazał MSZ. Resort podkreślił, że ta wypowiedź szkodzi dwustronnym stosunkom.

W wywiadzie dla wydawanego w Barcelonie dziennika "El Periodico" Borrell powiedział:

"(...) mamy nowy świat, którego nie mogliśmy sobie wyobrazić jeszcze pięć lat temu. (Prezydent USA Donald) Trump nie był prezydentem, nie było brexitu, nie mieliśmy kryzysu imigracyjnego, wojny w Syrii... Zmieniło się mnóstwo rzeczy. Nasz sojusznik odwrócił się do nas plecami. Nasz stary wróg, Rosja, wrócił, żeby powiedzieć, że jest z powrotem i znowu jest zagrożeniem, a Chiny pojawiły się jako nowy rywal".

Następnie dodał:

"Z tego powodu jest bardzo pilne i bardzo ważne, żeby Europejczycy zjednoczyli swoje siły. Teraz musimy nauczyć się pracować z logiką siły, ponieważ żyjemy w świecie siły. Nie mamy amerykańskiego parasola ochronnego, pod którym byliśmy i jak powiedział Trump, w pewien sposób żyliśmy za darmo w systemie, za który płacili Amerykanie. Trochę racji ma. Ale musimy mieć pewien stopień autonomii strategicznej".

Josep Borrell w latach 2004-2007 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Na czele hiszpańskiego resortu spraw zagranicznych stoi od 2018 roku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #Hiszpania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Napisz pierwszy!

Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo