Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rosja włączyła okupowane tereny do Południowego Okręgu Wojskowego. Trwają walki wokół Bachmutu i Kreminnej

Rosyjska armia formalnie przyłączyła okupowane tereny Ukrainy do swojego Południowego Okręgu Wojskowego - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy twierdzą, że nie będzie to miało w bliskim czasie przełożenia na sytuację na polu walki. Według ISW, Rosjanie przyspieszają działania wokół Kreminnej. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, rosyjscy okupanci rozpoczęli przygotowania do ewakuacji kolaborantów i ich rodzin w rejonie (powiecie) troickim w obwodzie ługańskim.

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że 3 lutego rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS podała, iż samozwańcze, kontrolowane przez Moskwę Doniecka i Ługańska Republika Ludowa oraz obwody zaporoski i chersoński zostają podporządkowane trzygwiazdkowemu dowództwu, którego siedziba znajduje się w Rostowie nad Donem. Jak wyjaśniono, jest to konsekwencją styczniowej zapowiedzi ministra obrony Siergieja Szojgu, że ekspansja militarna obejmie utworzenie na Ukrainie "samowystarczalnych zgrupowań wojskowych".

"To posunięcie podkreśla, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie dąży do (uwzględnienia) nowo zajętego terytorium w swoich długoterminowych (planach) strategicznych. Jest jednak mało prawdopodobne, by miało to natychmiastowy wpływ na przebieg kampanii (na Ukrainie). Rosja obecnie rozmieszcza (w rejonie konfliktu) siły ze wszystkich okręgów wojskowych, dowodzone przez rozlokowany ad hoc sztab"

- napisano. 

Jak ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW), 3 lutego Rosja zwiększyła tempo działań zbrojnych w pobliżu Kreminnej. Rosyjskie wojska kontynuowały operacje ofensywne wzdłuż linii Swatowe-Kreminna i podejmowały ograniczone ataki na północny wschód od Swatowego.

Strona ukraińska zapewniła, że odparła ataki koło Stelmachiwki, 15 km na zachód od Swatowego. Ukraiński sztab generalny poinformował także o powstrzymanych rosyjskich natarciach na dwie miejscowości wokół Kreminnej: Newske i Biłohoriwkę. Przy czym część źródeł rosyjskich podała, że ukraińskie oddziały przejęły kontrolę nad Biłohoriwką, dlatego doniesienia o tym, kto kontroluje tę miejscowość, są sprzeczne - podkreślił ISW.

ISW ocenił, że oddziały agresora poczyniły postępy na wschodnich przedmieściach Bachmutu. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera poszerzyli kontrolowane przez siebie tereny nieopodal zakładów Siniat we wschodniej części miasta.

Jak przekazał ISW, mer Wuhłedaru w obwodzie donieckim Maksym Werbowski poinformował, że rosyjskie wojska nie próbują już przedrzeć się przez obronę ukraińską naokoło miasta, ale starają się okrążyć Wuhłedar z dwóch stron, prawdopodobnie od południa i wschodu. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych napisał, że sytuacja wokół Wuhłedaru jest bardzo napięta i trwają tam walki pozycyjne - relacjonował ISW.

Jednocześnie, jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjscy okupanci rozpoczęli przygotowania do ewakuacji kolaborantów i ich rodzin w rejonie (powiecie) troickim w obwodzie ługańskim.

"Przeciwnik rozpoczął działania ewakuacyjne ludności z tymczasowo okupowanych terytoriów. Według dostępnych informacji do wyjazdu przygotowywani są kolaboranci z rodzinami w troickim rejonie obwodu ługańskiego"

– poinformowano.

Sztab powiadomił, że minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 20 ataków lotniczych oraz trzy ataki rakietowe, uderzając w obiekty infrastruktury w obwodach charkowskim i mikołajowskim, gdzie są ofiary wśród osób cywilnych.

"Przez cały czas istnieje groźba ataków lotniczych i rakietowych na całym terytorium Ukrainy" – uprzedzono.

Według strony ukraińskiej armia wroga kontynuuje działania ofensywne na kierunkach: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim, gdzie ponosi duże straty w ludziach.

"Lotnictwo sił obrony (Ukrainy) w ciągu ostatniej doby dokonało ośmiu uderzeń w rejonach koncentracji sił okupantów. Zniszczone zostały cztery drony przeciwnika typu Orłan-10. Nasze wojska rakietowe i artyleryjskie trafiły w punkt dowodzenia, dwa rejony koncentracji sił wroga i jeden ciężki system artylerii rakietowej Sołncepiok"

– ogłosiły Siły Zbrojne Ukrainy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wojna #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo