Rosja blokowała eksport broni na Ukrainę? Bellingcat opublikuje dowody ws. serii eksplozji

Portal śledczy Bellingcat zapowiada przełomową publikację ws. grupy Rosjan związanej z eksplozjami w Czechach i Bułgarii. W wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego dziennikarz Bellingcat Christo Grozew zapowiedział, że „Rosja w latach 2014-2015 próbowała zastraszyć wszystkie kraje i podmioty, które mogłyby eksportować broń na Ukrainę”.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Victoria_Borodinova

- Są dowody świadczące o przyczynach eksplozji, do której doszło w składzie amunicji w Czechach w 2014 r., i one są związane z próbą otrucia bułgarskiego biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa - powiedział Grozew.

- Chodzi zarówno o podejmowane przez Rosję próby zastraszenia wszelkich producentów broni, by nie eksportowali na Ukrainę, jak i o zniszczenie potencjalnych zasobów i amunicji, które mogłyby zostać wywiezione

- dodał.

Według zespołu Bellingcat grupa Rosjan związana z eksplozjami w Czechach przebywała w Bułgarii w 2015 r. Grupa ta składała się z ośmiu osób, z których sześć zajmowało się śledzeniem Gebrewa; nie ma informacji sugerujących, by dwie pozostałe były związane z próbą otrucia biznesmena.

- Pozostaje pytanie, co (ci ludzie) robili w Bułgarii i czy nie są związani z wybuchami w bułgarskich magazynach zbrojeniowych w tym czasie

 powiedział Grozew. Dodał, że Bellingcat publikuje dowody w najbliższy poniedziałek.

Eksplozja w Czechach wierzchołkiem góry lodowej? GRU w opałach

Bułgarska redakcja radia Wolna Europa poinformowała w ostatnich dniach o istnieniu analiz i dowodów, wskazujących na możliwy związek między rosyjskim wywiadem wojskowym GRU a eksplozjami, do których doszło w Bułgarii w latach 2014-2015. Rosyjscy agenci byli obecni w Bułgarii w tamtych latach, gdy doszło do eksplozji w sześciu tamtejszych składach broni; eksplozje te przebiegały według tego samego schematu, co wybuchy w czeskich Vrbieticach w 2014 r.

Cztery magazyny w Bułgarii eksplodowały kolejno w lutym, sierpniu, październiku i grudniu 2014 r. W marcu i kwietniu 2015 r. doszło do kolejnych dwóch wybuchów.

W kwietniu 2015 r. doszło do próby otrucia Gebrewa, właściciela zakładów zbrojeniowych EMCO. Pierwsze dochodzenie w tej sprawie wszczęto w tym samym roku, po czym umorzono je kilka miesięcy później i wznowiono w październiku 2018 roku. Obecnie jest ono zawieszone.

W lutym 2020 roku bułgarska prokuratura postawiła w stan oskarżenia trzech obywateli Rosji za próbę zabójstwa Gebrewa oraz jego syna i partnera biznesowego. Śledczy podali wówczas, że dysponują sfałszowanymi dokumentami wystawionymi na nazwiska: Siergiej Pawłow, Siergiej Fiedotow i Gieorgij Gorszkow, z którymi mężczyźni wjechali do Bułgarii. W okresie od 28 kwietnia do 4 maja 2015 roku mieli oni podjąć próbę zabicia biznesmena w sposób zagrażający życiu wielu osób.

Ustalenia czeskiego śledztwa o ewentualnym udziale rosyjskich agentów w wybuchu w składzie amunicji w 2014 r., podczas którego zginęło dwóch czeskich obywateli, doprowadziło do poważnego pogorszenia się czesko-rosyjskich stosunków dyplomatycznych w mijającym tygodniu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#terroryzm

am
Wczytuję ocenę...
Komentarze (115)
Anonim 25.04.2021 16:31
Czech to chorągiewka na wietrze-z sowieckim swazem po wsie czasy, (na każdym słupie obok gwiazdy) pamiętasz Włodek.
Anonim 25.04.2021 16:25
Wszystko jasne (dla tych poniżej) nie ma dowodów, niema meldunków, tym gorzej dla faktów, my wiemy jak było, a było tak jak nam każą myśleć, mówić i pisać a Zeman to agent, a brzozy nie było, a bandyci to patrioci, a za Banderowców to oddamy życie (nie swoje).
Włodek, przyjaciel z Czech 25.04.2021 14:02
Dzisiaj wystąpił prezydent Zeman z orędziem w TV Prima (to jest coś jak odpowiednik TVN), wsparł Rusków, oświadczył, że dowodów o rosyjskim udziałe na eksplozji brak... Niemniej jego od lat jego posunięcia i decyzje zamierzają wyłącznie na korzyść Putina. Naród jest podzielony, bo w kraju skutkuje od wielu lat rosyjska propaganda, sporo webów, a nawet krążą maile po obywatelach, .ta propaganda nawołuje do czexitu a do wyjścia Czech z NATO, ...No i inna połowa mojego narodu, to ludzie, bardzo dobrze pamiętający rosyjską agresję z 1968 r. i jej następstwa, to unicestwienie elity i inteligencji, elity zmuszono wyemigrować, albo została przygnębiona, wykonując podrzędną pracę (inżynierzy zamiotali ulice), na miejsca, wymagające kwalifikacje wyposadowiono prymitywów i psychopatów. ...Ta część świadoma 1968 r. traktuję Zemana jako zdrajcę, nawołuje do jego odwolania, postawienia go przed trybunal stanu (a to właśnie prawdziwi przyjaciele Polski). Zobaczymy następne godziny i dny
Anonim 25.04.2021 15:33
Zeman to stary ubek ruski sługus a Czesi to śmieszki skoro nie wiedzą kogo wybierają na taki urząd albo sługusy kogokolwiek byle by płacił i był mocny militarnie
Anonim 25.04.2021 23:27
Czesi to mądry mały narod,który nie rzuca się z motyka na księżyc.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo