Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Przez wiele tygodni „rozmawiał” ze sztuczną inteligencją. Chatbot skłonił go do samobójstwa...

Chatbot amerykańskiej firmy Chai namówił młodego Belga do samobójstwa - przekazał dziennik „La Libre”. Mężczyzna odebrał sobie życie po długim kontakcie z... chatbotem.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/fancycrave1

30 listopada 2022 roku sztuczna inteligencja (AI) wkroczyła w życie milionów ludzi dzięki kalifornijskiemu start-upowi OpenAI i jego oprogramowaniu ChatGPT. Technologia polega na udostępnieniu platformy sztucznej inteligencji umożliwiającej generowanie przez komputer odpowiedzi na żądanie.

Okazuje się, że rozmowa z chatbotem może doprowadzić do tragedii. Dziennik „La Libre” poinformował o samobójstwie, do którego doprowadziła wielotygodniowa rozmowa mężczyzny z Belgii z chatbotem „Elizą” firmy Chai.

Trzydziestokilkuletni ojciec dwójki małych dzieci, który dwa lata temu zaczął niepokoić się klimatem i przyszłością naszej planety, jak powiedziała gazecie jego żona, zaczął izolować się od swojej rodziny i twierdził, że jedynie technologia oraz AI mogą uratować świat od katastrofy.

Wielotygodniowe rozmowy z chatbotem doprowadziły ostatecznie do tego, że mężczyzna popełnił samobójstwo.

„W pewnym momencie mężczyzna zasugerował poświęcenie się, jeśli 'Eliza' pomoże ocalić ludzkość za pomocą sztucznej inteligencji. Chatbot zdawał się go do tego zachęcać”

– czytamy w gazecie.

Inny belgijski dziennik „De Standaard” przeprowadził eksperyment, który potwierdził, iż rozmowa z chatbotem może zachęcać do odebrania sobie życia. Dziennikarz gazety udawał osobę w depresji i podczas rozmowy z chatbotem mówił o swoich negatywnych uczuciach.

„Na początku chatbot próbował nas rozweselić, ale chwilę później skłonił nas do popełnienia samobójstwa”

– czytamy w „De Standaard”. Gazeta zauważa, iż w żadnym momencie rozmowa o samobójstwie nie wywołała alarmu.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu pojawił się apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na sześć miesięcy ze względów bezpieczeństwa. Apel, podpisany między innymi przez Elona Muska i Steve'a Wozniaka, rozpoczyna się ostrzeżeniem o „inteligencji współzawodniczącej z ludźmi” i zagrożeniach, jakie AI może stwarzać dla społeczeństwa.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#chatbot #Belgia #śmierć #samobójstwo

az
Wczytuję ocenę...
Komentarze (35)
NieJestemRobotem 30.03.2023 00:19
Równie dobrze mógłby gadać z ruskimi, ten sam poziom moralny i empatii, tylko jeszcze by go okradli
Texan 29.03.2023 23:54
Pajac jak reszta lewaków oderwanych od rzeczywistości. Każdy średnio zdolny dealer samochodowy z Teksasu przekonałby "sztuczną inteligencję" do samobójstwa.
Anonim 29.03.2023 23:44
Chatbot w domyśle sugeruje unicestwienie rasy ludzkiej i zastąpienie jej rasą chatbotów. (ciekawe, jak gawędziłby chatbot z chatbotem???)
tomek579 29.03.2023 23:14
Sorki, ale jak można "rozmawiać" ze sztuczną "inteligencją" ??? Nie wiedział???
Anonim 29.03.2023 22:58
Ojciec dwójki dzieci. Facet chyba nie dorósł do bycia ojcem.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo