Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii Abiya Ahmeda

Komitet Noblowski zdecydował, że tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla otrzyma premier Etiopii Abiy Ahmed Ali za swój udział w zapewnieniu pokoju w Etiopii i Erytrei. Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

zdjęcie ilustracyjne
Adam Baker CC BY 2.0

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla

W drugiej części tego roku bardzo głośno było o kontrowersyjnej nastoletniej szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg. Zainicjowała ona szkolne strajki klimatyczne. Wśród prawdopodobnych kandydatów wymieniało się także premiera Ahmeda Aliego, kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prodemokratycznych aktywistów z Hongkongu. 

Zdobywcy pokojowej Nagrody Nobla z ostatnich 10 lat:

  • 2018 - Ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia Murad. Oboje swoją pracą przyczynili się do uznania przemocy seksualnej za zbrodnię wojenną, a także "ukazali skalę okrucieństw i żądali ścigania wszystkich odpowiedzialnych za to osób" - argumentował Komitet.

  • 2017 - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), koalicja 450 organizacji pozarządowych z ponad 100 państw, założona w 2007 roku w Melbourne, z główną siedzibą w Genewie. Wyróżniona za "pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych" stosowania broni jądrowej oraz "przełomowych starań na rzecz opartego na traktacie zakazu stosowania takiej broni".

  • 2016 - Ówczesny prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos (2010-2018) za działania na rzecz zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w swoim kraju z partyzantką Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC).

 

  • 2015 - Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego - sojusz czterech organizacji, zrzeszającej przedstawicieli środowisk prawniczych, przemysłowych, związkowych i obrońców praw człowieka, za "wkład w tworzenie pluralistycznej demokracji w Tunezji w następstwie jaśminowej rewolucji z 2011 roku".
     
  • 2014 - Działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i 17-letnia wówczas Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dziewcząt do edukacji w krajach islamskich, która za głoszenie swoich poglądów została postrzelona przez talibów. Pakistanka została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
  • 2013 - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie. W chwili przyznania nagrody inspektorzy OPCW prowadzili w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym pogrążonym w wojnie domowej kraju.
     
  • 2012 - Unia Europejska za to, że "od ponad 60 lat przyczynia się do promowania pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie".
     
  • 2011 - Prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee oraz działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman. Komitet Noblowski przyznał im nagrodę za "walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i ich prawa do pełnego udziału w procesie budowania pokoju" na świecie.
     
  • 2010 - Chiński dysydent Liu Xiaobo, więziony za krytykę władz państwowych Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2009 roku odbywa karę 11 lat więzienia za "działalność wywrotową".
     
  • 2009 - Prezydent USA Barack Obama za "nadzwyczajny wkład w umocnienie dyplomacji międzynarodowej", a zwłaszcza za zaangażowanie w uwolnienie świata od broni atomowej.
  • 2008 - Były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari wyróżniony za wysiłki mediacyjne w konfliktach międzynarodowych, m.in. w Namibii, Kosowie i indonezyjskiej prowincji Aceh

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Pokojowa Nagroda Nobla #Nagroda Nobla

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo