Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Podsumowanie 2022 roku na Białorusi. Reżim Łukaszenki skazał ponad 1200 swoich przeciwników

Władze Mińska nie zaprzestają represji wobec przeciwników reżimu. Jak poinformowało centrum praw człowieka Wiasna, tylko w ubiegłym roku co najmniej 1242 osób zostało skazanych w sprawach motywowanych polityczne. Łącznie mają spędzić w więzieniu ponad 2500 lat.

president.gov.by

Wiasna powiadomiła w opublikowanym w piątek podsumowaniu, że przez cały 2022 rok władze stosowały odpowiedzialność karną w procesach motywowanych politycznie.

"Co najmniej 1242 osoby - 942 mężczyzn oraz 300 kobiet - skazano w sprawach motywowanych politycznie"

– oznajmiła Wiasna. Suma wyroków to ponad 2501 lat więzienia, ponad 1345 różnych form ograniczenia wolności (w tym ze skierowaniem do zakładów karnych), a także blisko 1,3 mln rubli białoruskich (ok. 2,15 mln zł) grzywien.

Najczęściej stosowane w sprawach politycznych artykuły kodeksu karnego to działania naruszające porządek publiczny, a także znieważenie Alaksandra Łukaszenki lub przedstawicieli władz.

Początek reżimu

Represje polityczne na Białorusi trwają nieprzerwanie od uznanych za sfałszowane wyborów prezydenckich w 2020 roku. Przedstawiciele opozycji, organizacji społecznych, dziennikarze, obrońcy praw człowieka, uczestnicy protestów oraz inne grupy obywateli są skazywani na kary więzienia. Władze mówią o "spisku wrogich sił zewnętrznych", "próbach przewrotu", "terroryzmie". Według obrońców praw człowieka na Białorusi jest obecnie co najmniej 1442 więźniów politycznych.

Wiasna, najważniejsza białoruska organizacja praw człowieka, została zdelegalizowana przez władze w 2003 roku, ale nigdy nie przerwała działalności, w tym monitoringu represji politycznych. Obecnie trwa proces przewodniczącego Wiasny – tegorocznego laureata pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. Oprócz niego za kratami przebywa jeszcze pięcioro pracowników Wiasny.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Białoruś #Aleksandr Łukaszenka #reżim #więźniowie polityczni

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo