Wizja przedstawionego w "Roku 1984" George'a Orwella teleekranu, będącego narzędziem kontrolowania i indoktrynowania obywateli, urzeczywistnia się za sprawą chińskiego producenta telewizorów? Urządzenie firmy Skyworth miało bez wiedzy użytkownika zbierać prywatne dane i przekazywać je do centrum analitycznego. Producent wydał w tej sprawie oświadczenie.
Teleekran (ang. telescreen) to opisane w dystopii "Rok 1984" George'a Orwella urządzenie, które znajduje się w każdym domu i każdym miejscu publicznym, służące kontrolowaniu i indoktrynacji obywateli. Choć pozornie sprawia wrażenie zwykłego telewizora, emitującego wyłącznie treści propagandowe, to obywatele są przeświadczeni, że są za pośrednictwem teleekranów podsłuchiwani i podglądani przez Policję Myśli.
Podobny scenariusz - nie będący jednak literacką fikcję - przedstawia "South China Morning Post", powołując się na wpis jednego z użytkowników forum V2EX.
Okazało się bowiem, że telewizor smart TV chińskiej firmy Skyworth zbierał - bez wiedzy użytkowników - prywatne dane i przesyłał je - bez zgody - do mieszczącej się w Pekinie firmy analitycznej Gozen Data. Firma ta określa się jako "pierwsza w Chinach zajmująca się home marketingiem spółka, korzystająca z big data, koncentrując się na danych rodzinnych".
Jakie dane zbierał telewizor Skyworth? Przede wszystkim dotyczyły one nazw i adresów IP urządzeń, które podłączone były do tej samej sieci co smart TV. Proceder zaniepokoił użytkowników telewizorów, którzy pytali, czy nie jest to już szpiegowanie i co za tym idzie - łamanie prawa. Pojawiły się pytania o to, kto będzie końcowym użytkownikiem zebranych danych i komu mogą one zostać sprzedane.
Na sprawę zareagowała firma Skyworth. W wydanym oświadczeniu poinformowała o zakończeniu współpracy z Gozen Data i zażądaniu usunięcia przez nią zebranych nielegalnie danych.
Gozen Data w swoim oświadczeniu przeprosiła za "wzbudzanie obaw użytkowników dotyczących bezpieczeństwa i prywatności".
Współpraca Skyworth i Gozen Data trwała od 2014 r. Producent telewizorów wskazywał, że "dane zebrane przez Gozen są niezbędne do pomiaru oglądalności". W podobnym tonie już w 2019 r. wypowiadali się przedstawiciele Gozen Data, podkreślając, że dane służą m.in. analizie i optymalizacji reklam.
Problem zbierania prywatnych danych przez telewizory nie jest czymś zupełnie nowym. Już w 2017 r.
firma Vizio została ukarana za bezprawne gromadzenie i przekazywanie informacji nt. danych i zachowań swoich klientów. Na szpiegowski potencjał urządzeń smart zwracali uwagę także uczeni z Uniwersytetu w Princeton. FBI ostrzegało z kolei przed niebezpieczeństwem zhakowania urządzeń smart.
- Poza ryzykiem, że producent telewizorów i twórcy aplikacji mogą cię słuchać i oglądać, to TV może być również drzwiami dla hakerów, przez które wejdą oni do twojego domu
- ostrzegała w 2019 r. Beth Anne Steele z FBI.