Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Onet i "Die Welt" piszą o możliwej premier Włoch: "„Jestem matką, jestem chrześcijanką” Oto postfaszystka Giorgia Meloni"

Dziś na portalu onet.pl ukazał się pochodzący z "Die Welt" tekst o liderce partii "Bracia Włosi", która wskazywana jest jako prawdopodobna przyszła szefowa włoskiego rządu. W mediach społecznościowych tekst dostał tytuł: ">>Jestem matką, jestem chrześcijanką<<. Oto postfaszystka Giorgia Meloni, która za kilka tygodni prawdopodobnie zostanie premierem Włoch". Wywołało to niemałą dyskusj

Giorgia Meloni
fot. Vox España - CPAC 2022 con Hermann Tertsch y Victor Gonzalez., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116135996

25 września Włosi wybiorą nowy parlament. Wcześniejsze wybory to efekt dymisji rządu Mario Draghiego. Analitycy wskazują, że największe szanse zwycięstwa i potem utworzenia rządu - ma prawica reprezentowana przez trzy ugrupowania - Braci Włochów Giorgii Meloni, Ligę Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. To właśnie włoska polityk stojąca na czele "Fratelli d'Italia" ma realne szanse zostać przyszłym szefem rządu. Będzie to historyczna chwila, bowiem Meloni byłaby pierwszą kobietą na stanowisku włoskiego premiera.

Postać Giorgii Meloni postanowił opisać Thomas Schmid na łamach niemieckiego "Die Welt", a tekst trafił - w polskim tłumaczeniu - na strony portalu onet.pl. 

Autor tekstu określa Meloni jako "postfaszytkę", która jednocześnie "okazuje współczucie dla migrantów" i której "niechęć do intryg i elit inspiruje nawet lewicowców". Schmid przywołuje słowa samej Meloni, która w 2019 r. powiedziała o sobie "jestem Giorgia! Jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką! Nie zabierzecie mi tego".

"To był identaryzm - wypowiedzenie wojny przeciwko wszystkim, którzy rzekomo odrzucają rodzinę, chrześcijańskie dziedzictwo Europy, konwencjonale role płciowe i dumę narodową" - czytamy w tekście. W dalszej części artykułu możemy o Meloni przeczytać m.in., że "domaga się, by zdrowy rozsądek miał wreszcie znów decydujący głos".

Kontrowersje wywołał nagłówek, pod jakim onet.pl umieścił tekst w social media - ">>Jestem matką, jestem chrześcijanką<<. Oto postfaszystka Giorgia Meloni, która za kilka tygodni prawdopodobnie zostanie premierem Włoch".

Prof. Stefan Bielański z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, historyk specjalizujący się w historii Włoch, zwrócił uwagę, że "w sferze opinii określanie partii Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) jako postfaszystowskiej jest doktrynalnym absurdem".

- Jeszcze bardziej chęć zrobienia "postfaszystki" z Meloni - dodał.

Wskazał, że o postfaszystowskich korzeniach może mówić inne włoskie ugrupowanie - Sojusz Narodowy. 

Z politycznej strony, sprawę skomentował Radosław Fogiel, rzecznik PiS, współpracujący z Meloni w Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

- Widzę, że Onet postanowił zaatakować Giorgię Meloni, przewodniczącą Braci Włochów i EKR. Ma szansę zostać premierem Włoch i - inaczej niż wielu innych mainstreamowych polityków UE - nie atakuje Polski, więc trzeba już formatować czytelników, że to "faszystka" - napisał na Twitterze Fogiel.

PiS planuje współpracę w Unii Europejskiej z możliwym centroprawicowym rządem Włoch. Mówił o tym na początku tygodnia w Polskim Radiu Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny partii. 

Zapytany przez dziennikarza, czy należy budować koalicję państw w celu zmiany Komisji Europejskiej, Sobolewski stwierdził, że "są możliwości, którymi dysponuje każde państwo w UE, czyli budowanie koalicji".

- My taką koalicję od dłuższego czasu próbujemy montować i mam nadzieję, że teraz nastąpi przyspieszenie, są ku temu okoliczności w Europie dobre. 25 września będą wybory we Włoszech, zapowiada się, że będzie zmiana partii rządzącej na centro-prawicową lub prawicową. Mamy z tymi partiami dobre relacje, więc można powiedzieć, że kolejny sojusznik pojawi się w naszym zasięgu jako sojusznik rządowy. To wpłynie na układ sił w UE

- powiedział sekretarz generalny PiS.

Zdaniem publicysty Tomasza Łysiaka, określenie "postfaszystka" jest chętnie stosowane przez przeciwników Giorgii Meloni. 

Sylwetkę liderki "Braci Włochów" Łysiak przedstawi w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska".

 Źródło: niezalezna.pl, onet.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mn
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo