Odłączenia prądu i wody, ewakuacje ludności. Ukraińcy ratują się przed skutkami zniszczenia tamy przez Rosjan

Ukraińcy alarmują, że na terenie osiedla Korabeł w Chersoniu, które położone jest na wyspie, podnosi się poziom wody po wysadzeniu we wtorek przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce na Dnieprze. Władze zarządziły odłączenie elektryczności. Już za kilka godzin w celach bezpieczeństwa nastąpi odłączenie wody.

zniszczona tama
Twitter @@anno1540

O decyzjach tych poinformował szef władz miejskich Chersonia, Roman Mroczko - podał portal Ukrainska Prawda.

W zbiorniku kachowskim spada poziom wody po tym, gdy Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce - przekazały ukraińskie agencje informacyjne. Rozpoczęła się ewakuacja okolicznych miejscowości. 

Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny.

Ukraina jeszcze jesienią zeszłego roku ostrzegała, że jeśli wojska rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, w tym Chersoń.

Miecz obosieczny 

Szef władz okupacyjnych Nowej Kachowki oświadczył, że zniszczenie zapory na Dnieprze, znajdującej się w tym rejonie, spowoduje problemy w zaopatrywaniu w wodę zaanektowanego Krymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Później - dodaje Reuters - te same władze oznajmiły, że nie ma zagrożenia wyschnięcia Kanału Północnokrymskiego, doprowadzającego wodę ze zbiornika kachowskiego na okupowany półwysep.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Ukraina #wojna #Rosja

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (77)
Irena1973 06.06.2023 11:25
  • Komentarze: 3417
Moskale przebywający na wyspach, położonych na wschód od Chersonia, są w zasadzce. Trwa tam walka o... miejsce na drzewie: https://nv.ua/ukr/lifestyle/kahovska-ges-okupanti-na-pidtoplenih-teritoriyah-sidyat-na-derevah-video-novini-ukrajini-50329809.html
Anonim 06.06.2023 17:43
ruskaonuco co to za prymitywna propaganda
Anonim 06.06.2023 23:22
17:43 Dobrze pisze kacapski śmieciu ale ty przecież małogramotny, wiadomo.
Anonim 06.06.2023 11:10
A geszefciarze na całym świecie wciąż robią szemrane geszefty z ruSSka dziczą.
Anonim 06.06.2023 10:54
Dlaczego pozwala się na to te onuce ruskie robią co chcą a reszta świata boi się ruszyć te scierwa
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo