Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Niemcy przyznają: znowu więcej migrantów na "szlaku białoruskim"

Po spadku w okresie zimowym liczba nielegalnych wjazdów z Rosji i Białorusi przez Polskę do Niemiec ponownie rośnie, pisze agencja dpa w tekście pt. "Szlak białoruski: znowu więcej migrantów w drodze". dpa podkreśla, że "Polska wzmocniła granicę, a Niemcy prowadzą kontrole stacjonarne".

Migranci
fot. Filip Blazejowski - Gazeta Polska

Agencja wskazuje, że Polska i Unia Europejska oskarżają Władimira Putina i jego sojusznika, Alaksandra Łukaszenkę. "Mają oni zapewniać ludziom z Bliskiego Wschodu i innych regionów kryzysowych wizy i logistykę, aby pomóc im wjechać do UE bez zezwolenia" - wyjaśnia.

Rozpoczęło się to w 2021 r., a szlak prowadził z Białorusi przez zewnętrzną granicę UE do Polski. Tam od początku roku polska straż graniczna zarejestrowała 16,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tym samym okresie 2023 roku odbyło się 11,2 tys. takich prób - pisze dpa.

"Gdy ludzie znajdą się w UE, wielu z nich kieruje się dalej w stronę Niemiec" - dodaje. Jak wylicza, powołując się na dane policji, również w tym przypadku krzywa rośnie: policja federalna zarejestrowała zaledwie 26 osób, które wjechały do Niemiec bez zezwolenia tą drogą w styczniu i 25 w lutym. W marcu było ich 412, w kwietniu 861, a w maju wstępne statystyki wykazują 891 nieautoryzowanych wjazdów przez szlak białoruski. Od początku roku do 30 maja było ich 2 215, z czego 1 021 w Brandenburgii, 867 w Saksonii i 327 w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

"Wiemy również z naszych punktów kontaktowych w innych krajach, że organizacje przemytnicze ponownie poświęcają temu szlakowi większą uwagę. Zdaliśmy sobie sprawę, że liczba ta ponownie wzrasta. Jak dotąd nie jest to jednak uderzający wzrost" - mówi dpa Andreas Rosskopf, szef związku policji odpowiedzialnego za policję federalną.

Niemniej tendencja wzrostowa wywołuje niepokój w Berlinie. "Moskwa i Mińsk wyraźnie angażują się w wojnę hybrydową, celowo wabiąc ludzi z krajów objętych kryzysem i przemycając ich do UE" - ostrzegł niedawno polityk CDU Thorsten Frei.

Dpa zauważa, że "w Polsce sytuacja na granicy z Białorusią od kilku tygodni ponownie staje się coraz bardziej dramatyczna". "Wzrasta nie tylko liczba migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć silnie zabezpieczoną granicę zewnętrzną UE. Wzrasta również agresja" - pisze niemiecka agencja, przypominając, że na początku czerwca 21-letni Mateusz Sitek został poważnie zraniony nożem przez migranta podczas akcji na granicy i zmarł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Niemcy #migranci

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo