Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Samobójstwo znanego rosyjskiego blogera. Murza miał ujawnić straty pod Awdijiwką

Rosyjski portal Meduza poinformował o samobójstwie znanego rosyjskiego blogera Andrieja "Murzy" Morozowa. Wcześniej Morozow został zmuszony przez dowództwo rosyjskie o usunięcie informacji o tym, że w walkach o Awdijiwkę zginęło 16 tys. Rosjan. Morozow należał do głośnej grupy militarnych rosyjskich blogerów, którzy należą do kręgów jeszcze bardziej nacjonalistycznych i imperialistycznych od samego Putina. Grupa ta często krytykowała zarówno Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, jak i samego Putina za niepowodzenia na froncie i duże straty osobowe oraz sprzętowe.

Rosja
fot. Mil.ru, - commons.wikimedia.org

W roku 2014 Andriej „Murz” Morozow wyjechał na Ukrainę, aby walczyć po stronie rosyjskich terrorystów. Od pewnego czasu Murza służył w 1487 pułku, wchodzącej w skład Korpusu Armijnego dawnej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

20 lutego Murza opublikował informacje na kanale Telegram o tym, że podczas walk o Awdijiwkę zginęło 16 tys. Rosjan, a kilkaset pojazdów zostało zniszczonych. Tymczasem ukraińscy obrońcy mieli stracić od około 5 do 7 tysięcy wojskowych. Naciski ze strony rosyjskiego dowództwa doprowadziły do usunięcia tych informacji z kanału Telegram. 

Andriej Morozow zamieścił dzisiaj pożegnalny list na Telegramie, w którym stwierdził, że „zastrzeli się”. Prosił, aby „nie smucić się” z powodu jego śmierci i pochować go na cmentarzu w samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Andriej "Murz" Morozow należał do głośnej grupy militarnych rosyjskich blogerów, którzy należą do kręgów jeszcze bardziej nacjonalistycznych i imperialistycznych od samego Putina. Grupa ta często krytykowała zarówno Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, jak i samego Putina za niepowodzenia na froncie i duże straty osobowe oraz sprzętowe.

Najważniejszym przedstawicielem tej grupy jest Igor Girkin. W lipcu ubiegłego roku został zatrzymany w Moskwie, a następnie oskarżony na podstawie artykułu 282 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który dotyczy publicznego nawoływania do ekstremizmu za pomocą Internetu. 25 stycznia Moskiewski Sąd Miejski skazał Igora Girkina na cztery lata pozbawienia wolności za „wzywanie do działalności ekstremistycznej” za pośrednictwem kanału Telegram.


 

 Źródło: niezalezna.pl, portal Meduza, Telegram

 

#rosyjska agresja #Awdijiwka #sprzęt wojskowy #straty rosji #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo