Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Rosyjskie zbrodnie, zniszczone miasta i terror. Tak zaczynał Putin. Scenariusz z Ukrainy ćwiczył już ponad 20 lat temu!

Masowe groby, torturowani cywile i całe miasta niemalże zrównane z ziemią.... Ponad 20 lat temu Rosja prowadziła wojnę, której przebieg do złudzenia przypominał sceny oglądane dziś na Ukrainie. Jak Rosja Putina prowadziła wojnę już ponad dwie dekady temu? Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich w najnowszej analizie przypominają, czym była II wojna czeczeńska, czyli pierwsza wojna Putina. Jak się okazuje, to właśnie jej przebieg rzuca więcej światła na sposób prowadzenia działań wojennych przez Putina w kolejnych latach.

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5110792

II wojna czeczeńska, to konflikt zbrojny prowadzony od 11 października 1999 do 15 kwietnia 2009 roku między Federacją Rosyjską a separatystami czeczeńskimi. Wojna składała się z dwóch faz: pierwszej trwającej od października 1999 do kwietnia 2000, mającej charakter wojny regularnej, a także drugiej trwającej od kwietnia 2000 do kwietnia 2009 r., noszącej znamiona walki partyzanckiej.

Grozny to miasto, które szczególnie ucierpiało i bywa porównywane do dzisiejszych ukraińskich miast. Dlaczego wojna na Ukrainie 2022 i sposób jej prowadzenia nie jest niczym nowym w działaniu Putina i jego reżimu? 
- to tematy, o którym opowiada Wojciech Górecki, analityk OSW.

Na łamach portalu niezalezna.pl informowaliśmy, że to, w jaki sposób na Zachodzie tuszowano rosyjskie ludobójstwo w Czeczenii, pokazało Putinowi, na jak wiele może sobie pozwolić. Dowody rosyjskiego ludobójstwa przekazano do Trybunału w Hadze i… nic z tym nie zrobiono.

Te zdjęcia i filmy są w Hadze. Nagrywaliśmy świadków, ludzie dawali świadectwo niewyobrażalnego ludobójstwa Putina w Czeczenii. Zbierał to wszystko Said-Emin Ibragimow, czeczeński obrońca praw człowieka. W odpowiedzi zorganizowano na niego aż cztery zamachy, w Turcji i we Francji. Dostał cztery kule, wyszedł z tego, Pan Bóg go uratował. Potem dostał dwa ciosy nożem i ten nóż też minął serce o dwa centymetry. Przez całe lata dobijał się do Trybunału w Hadze o to, żeby Rosję postawić przed sądem. I Trybunał nic nie zrobił. Zbrodnie, które dzieją się na Ukrainie to skutek tego, że Zachód w sprawie Czeczenii dał przyzwolenie na ludobójstwo na masową skalę.
- powiedział w Wywiadzie z chuliganem Adam Borowski, konsul honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkeria w Polsce. W programie pokazano wstrząsające dowody rosyjskiego ludobójstwa.


 

 Źródło: niezależna.pl, OSW

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo