Rosyjski okręt Moskwa poszedł na dno? Eksperci: „To jest to olbrzymi cios w morale najeźdźcy"

Rosyjska napaść na Ukrainę trwa już 50 dni. Portal CNN, w oparciu o opinie ekspertów podał, że jeden z kluczowych okrętów wojennych Rosji - krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego. Co się z nim stało? Przypuszczenia są różne, ale jedno jest pewne - to zaboli rosyjskich bandytów...

Krążownik Moskwa
Mil.ru / CC BY 4.0 / https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_cruiser_Moskva#/media/File:Russian_cruiser_Moskva.jpg

„Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie”

– powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

Również profesor badań nad wojną i strategią z King’s College w Londynie Alessio Patalano ocenił, że strata krążownika Moskwa byłaby „olbrzymim ciosem” dla Rosji.

„Okręty działają z dala od centrum uwagi publicznej i rzadko są tematem wiadomości. Ale są dużymi unoszącymi się na wodzie kawałkami terytorium państwowego i właśnie z tego powodu, gdy jeden jest stracony, bez mała okręt flagowy, uwypuklony zostaje przekaz polityczny i symboliczny, w dodatku do straty wojskowej”

– powiedział Patalano.

Co tak naprawdę stało się z okrętem?

Moskwa to flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Krążownik rakietowy uczestniczył w ataku na ukraińską Wyspę Węży – podkreśla CNN.

Według rosyjskich mediów załoga krążownika Moskwa została ewakuowana z powodu pożaru, który doprowadził do wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane. Szef władz obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Maksym Marczenko poinformował natomiast, że to Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały okręt rakietami manewrującymi Neptun.

Z powodu sztormów na Morzu Czarnym, które przysłaniają obraz satelitarny, CNN nie była w stanie wizualnie potwierdzić, czy okręt został ostrzelany, ani w jakim jest obecnie stanie. Według analityków pożar na takim okręcie może doprowadzić do katastrofalnej eksplozji, która może go zatopić – podała amerykańska stacja.

Na Twitterze pojawiła się teoria, w myśl której, Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej miała dokonać błędnych kalkulacji w zakresie wywiadu, a w konsekwencji w ocenie ukraińskich sił.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Ukraina #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo